Poniedziałek
25.01.2021
nr 025 (5657 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemowe



Temat: Oświadczenie ZO Katowice w sprawie odstrzału dzików na osiedlu w Jaworznie  (NOWY TEMAT)

Autor: 2dwudziestak  godzina: 11:08
Poniżej treść oświadczenia ZO Katowice w sprawie odstrzału dzików na osiedlu Stałym w Jaworznie zrealizowane w ramach odstrzału redukcyjnego. "W dniu 20 stycznia 2021 r. na Osiedlu Stałym w Jaworznie miał miejsce odstrzał redukcyjny dzików wykonany na zlecenie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaworznie. Odstrzał zrealizowała wyłoniona przez tamtejszy Urząd Miejski specjalistyczna firma w asyście Straży Miejskiej, Policji i Ochotniczej Straży Pożarnej. Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Katowicach informuje, że zgodnie z art. 45 ust. 3 ustawy Prawo łowieckie, odstrzały redukcyjne na terenie miast realizowane są w oparciu o decyzje starosty i nie są polowaniem. Polski Związek Łowiecki nie ma nic wspólnego z planowaniem, realizacją czy nadzorem nad odstrzałem redukcyjnym, w związku z tym wszelkie pytania, uwagi oraz zastrzeżenia należy kierować do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaworznie. Łowczy Okręgowy Michał Gawdzik” Byłbym daleki od takich wniosków chyba, że odstrzał redukcyjny wykonywały osoby nie będące członkami PZŁ. Jeśli natomiast byli to myśliwi, to warto zadać pytanie do ZO Katowice, do jakich celów mają zarejestrowaną broń palną, ponieważ chyba nie do redukcyjnych?

Autor: kudłatyx  godzina: 11:26
pytanie do ZO Katowice, do jakich celów mają zarejestrowaną broń palną, ponieważ chyba nie do redukcyjnych? 2dwudziestak, jak dokonujesz odstrzału sanitarnego dzików, to masz do tego jakąś specjalną broń i specjalne pozwolenie na nią?

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 11:37
Oświadczenie (kola.lowiecki.plhttps://pzlkatowice.pl/aktualnosci/oswiadczenie-dot-odstrzalu-redukcyjnego-dzikow-w-jaworznie-w-dn-20-01-2021-r/) Michał Gawdzik, łowczy okręgowy w Katowicach, z siedzibą w Siemianowicach Śląskich, oprócz stwierdzenia w stylu: „to nie my, to oni”, a jednocześnie chowania głowy w piasek, napisał tak: Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Katowicach informuje, że zgodnie z art. 45 ust. 3 ustawy Prawo łowieckie, odstrzały redukcyjne na terenie miast realizowane są w oparciu o decyzje starosty i nie są polowaniem”. Wrócimy do tego wątku, ale najpierw może zapoznajmy się z tym, co o tym wydarzeniu piszą media: Kontrolowany odstrzał dzików (www.jaworzno.pl/2021/01/22/kontrolowany-odstrzal-dzikow/) Myśliwi strzelali do dzików między blokami, na oczach dzieci. Na trawnikach została krew i wnętrzności (kola.lowiecki.plhttps://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,26716056,mysliwi-strzelali-do-dzikow-miedzy-blokami-na-oczach-dzieci.html) Redukcyjny odstrzał dzików na Osiedlu Stałym (extra.info.pl/index.php/2021/01/23/redukcyjny-odstrzal-dzikow-na-osiedlu-stalym/) Wracając do oświadczenia Michała Gawdzika... Niby umywa ręce od sprawy, ale wiedzę na jej temat posiada - takie przynajmniej sprawia wrażenie - dość szczegółową. Poinformował opinię publiczną m.in. o fakcie następującym: Odstrzał zrealizowała wyłoniona przez tamtejszy Urząd Miejski specjalistyczna firma...”. No więc umieram z ciekawości, cóż to za „wyspecjalizowana firma” i na podstawie jakich zapisów prawa „się wyspecjalizowała” w zabijaniu dzików pomiędzy blokami, a także na podstawie jakich przepisów to zabijanie przeprowadziła. Może pan Gawdzik swoje oświadczenie by doprecyzował?

Autor: Broxen  godzina: 11:50
I przeczytać art. 45 ust 4 PŁ

Autor: jedmar  godzina: 11:56
SKANDAL nic nie znaczące pismo z Katowic dolewa tylko "oliwy"..... uważam że natychmiast trzeba podać nazwę przedsiębiorstwa specjalistycznego dokonującego takich odstrzałów i tam skierować opinie publiczną !!!!!!!!!! chyba że znowu buce z piórkiem w kapeluszach pomyliły swoje pasje

Autor: pięta  godzina: 12:25
Panie Jesionowicz od tego pana sprawującego z nadania Pana Lisiaka funkcje łowczego okręgowego w Katowicach to pan dużo się nie dowiesz. No cóż informacja jest taka ,że niewiele z niej wynika! Należy drążyć dalej myślę ,że zdjęty ze stanowiska kolega Mariusz Miśka potrafił by na to pytanie odpowiedzieć jasno i wyczerpująco no ale go już w Katowicach ...nie ma bo zdjął go pan Lisiak!

Autor: werant  godzina: 12:41
Decyzja starosty w Jaworznie koliduje z zapisem Art.45ust.3 Pł? Było "porozumienie z ZO PZŁ w Katowicach", jeżeli nie było to decyzja starosty obarczona jest wadą prawną. Oświadczenie to asekuracja łowczego okręgowego przed opinią publiczną - żenada. Odstrzał redukcyjny w terenie zabudowanym zagraża bezpieczeństwu publicznemu.

Autor: Reset  godzina: 12:58
Widzę że niektórzy znowu szukają dziury w całym i dają się ponieść emocjom jednej czy dwóch rozhisteryzowanych panienek, które rzekomo widziały strzelających terminatorów tuż pod swoimi balkonami... Jak to się ma do oświadczenia z UM, gdzie wyjaśniają, że odstrzał odbywał się w asyście Policji i Straży Miejskiej w odległości nie bliższej niż 100 m od budynków i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności?

Autor: Kolesław  godzina: 13:32
jedmar, a kim są "buce z piórkiem w kapeluszach" ? Napisz, miej chociaż tyle odwagi.

Autor: August  godzina: 13:54
''========='' (kola.lowiecki.plhttps://sozosfera.pl/prawo/redukcja-dzikich-zwierzat-w-miastach-uwarunkowania-prawne/)

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 14:07
„Jak to się ma do oświadczenia z UM, gdzie wyjaśniają, że odstrzał odbywał się w asyście Policji i Straży Miejskiej...”. Reset, czego to ma, według Ciebie, być gwarancją? Może chcesz powiedzieć, że praworządności? Ludziom, pomiędzy blokami co niektórzy urządzają nielegalne polowania, a Ty starasz się okazywać bagatelizowanie problemu? „...niektórzy znowu szukają dziury w całym i dają się ponieść emocjom jednej czy dwóch rozhisteryzowanych panienek”. A może byś tak spróbował merytorycznie uzasadnić to, na co pozwolono sobie na Osiedlu Stałym w Jaworznie? Problem dzików grasujących po osiedlach mieszkaniowych nie jest zjawiskiem nowym. Ba, jest zjawiskiem takim, z którym wiele samorządów, i to z kilku powodów, sobie po prostu nie radzi. Gdyby metoda zastosowana w Jaworznie była zgodna z prawem, problem wałęsających się po osiedlach dzików zniknąłby w Polsce jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, gdyż takie podejście do sprawy od razu znalazłoby naśladowców. Trudno jednak naśladować bezprawne działania. Nie sądzisz?

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 14:14
August, oprócz podrzucenia nam tekstu sprzed pięciu laty do dziewięciominutowego czytania, może spróbowałbyś wysupłać z niego ze trzy, cztery najważniejsze zdania, przydatne do niniejszej dyskusji? A może w ogóle byś coś dorzucił od siebie, tak własnymi słowami?

Autor: 2dwudziestak  godzina: 14:40
Zgodnie z Art. 33a. 1. Ustawy o ochronie zwierząt: W przypadku gdy zwierzęta stanowią nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka, w tym gospodarki łowieckiej, dopuszcza się podjęcie działań mających na celu ograniczenie populacji tych zwierząt. 2. Sejmik województwa, po zasięgnięciu opinii regionalnej rady ochrony przyrody, organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, oraz Polskiego Związku Łowieckiego, określi, w drodze uchwały, miejsce, warunki, czas i sposoby ograniczenia populacji zwierząt, o których mowa w ust. 1. Dodatkowo jak słusznie zauważył werant w Art.45ust.3 ustawy Prawo Łowieckie, wydanie decyzji o odstrzale redukcyjnym powstaje w porozumieniu z PZŁ, ponieważ zgodnie z kolejnym punktem tej ustawy mogą przeprowadzać wyłącznie osoby uprawnione do wykonywania polowania. Czyli nadal PZŁ nie ma nic do tego??? Ponadto jeśli ustawodawca określił zasady realizacji odstrzałów w parkach i rezerwatach, to być może nie dopuszcza ich realizacji poza tymi miejscami?

Autor: Broxen  godzina: 14:50
Trzeba pytać inaczej : Po co dla pezeteła ten Gawdzik ! ?

Autor: August  godzina: 14:56
Artur … Kogo interesują i co wnoszą do tematu Twoje czy moje poglądy - / założonego tematu /. Ale jam mogę kolejny raz wyartykułować o czym tu już wielokrotnie perorowałem. Dziki należy deportować z miast tylko METODĄ ODŁOWÓW. Mam więcej niż mgliste pojęcie o zachowaniach tej zwierzyny z blokowisk itp. Deportacja winna nastąpić do ośrodków jej resocjalizacji – teren o dużej powierzchni urozmaicony biotop , szczelnie wygrodzony. Całkiem niedawno w którymś z radio nadawaczy wysłuchałem opowieść o losze recydywistce śmietnikowej. Te dziki odłowione ponoć się kolczykuje jedną z lublinianek wywieźli w głąb lasu a za dwa tygodnie w ‘’ Elblągu ponoć pod ZO PZŁ ryła’’.

Autor: pięta  godzina: 15:10
Jest jeszcze jedna persona z którą to wszystko możną połączyć ale do tego musisz już dojść sam...

Autor: Mark - 2  godzina: 15:19
Miałem się nie "wymądrzać" ale co mi tam - kiedyś, tak ze dwadzieścia lat temu, dzik w mieście był "plagą", szczególnie w rejonach śmietników, trawników, osiedli, itp. Po "wypowiedzeniu im wojny" przez nadleśnictwo i władze miasta w lasach blisko osiedli, zlokalizowano trzy odłownie, oraz głębiej w lesie jeszcze dwie (z regularnym "nęceniem" przez leśniczego). Śmietniki w całym mieście, wydzielono i ogrodzono oraz bez stosownego klucza nikt do nich nie wejdzie. Do tego, głębiej w lesie, prowadzony jest odstrzał na który upoważnienia wystawia nadleśnictwo (jest to legalny obwód łowiecki nadleśnictwa, ujęty w spisie obwodów województwa). Natomiast odłowione dziki, wywożone są daleko (przeszło 80 km.) w lasy wejherowskie i tam wypuszczane. I co dzika praktycznie w mieście nie widać, chociaż bywają pojedyncze przypadki, lecz to tylko głównie wina ludzi, szczególnie turystów, wyrzucających co się da do lasu, szczególnie w okolicach parkingów zlokalizowanych na obrzeżach miasta, a blisko lasu. Pomimo rozwieszonych wszędzie plakatów (na parkingach też) o zakazie dokarmiania dzików. Czyli jak się chce to można, bez większego problemu i nie potrzeba do tego "ołowiu". wystarczy odrobina rozumu. I to by było, na tyle w tym temacie.:)

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 16:44
JaworznoPL (www.jaworzno.pl/2021/01/22/kontrolowany-odstrzal-dzikow/), już wcześniej zalinkowany portal – jak się domyślam – przynajmniej częściowo finansowany (lub sprzyjający im?) przez władze miejskie, dał głos w sprawie, oczywiście usprawiedliwiając całe zdarzenie. Tajemnicze ufoludki (brak namiarów na autora tekstu), być może podobne w swoim działaniu do działań ufoludków z Nowego Światu 35, napisały m.in. tak: „Warto zaznaczyć, że w sytuacjach szczególnego zagrożenia dla funkcjonowania obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej, a także zdrowia i mienia Mieszkańców, Prezydent Miasta ma prawo wydać decyzję o odstrzale redukcyjnym dzikich zwierząt. Taka decyzja został wydana 20 października 2020 r. i pozwala na odstrzał 50 sztuk dzików. Jest ona ważna rok. Środowy odstrzał miał swoje uzasadnienie w zapisach tej decyzji”. W „Zbiorze zarządzeń, ogłoszeń i obwieszczeń prezydenta miasta jako organu gminy za rok 2020”, dostępnym na stronie bip.jaworzno.pl (www.bip.jaworzno.pl/a,36476,rejestr-zarzadzen-prezydenta-miasta-jaworzna-2020-rok.html), nie znalazłem śladu przywołanej przez tych ufoludków „decyzji” z dnia około 20 października 2020 r. Pewnie źle szukałem. Mam nadzieję, że mi ktoś pomoże, bo chętnie zapoznam się z treścią tejże decyzji.

Autor: werant  godzina: 17:03
"Specjalistyczna firma" - każdy szanujący się podmiot gospodarczy dba o swój wizerunek na rynku pracy.

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 17:11
Na wspomnianej stronie internetowej bip natknąłem się na pismo ZK-ZKB.5532.26.2020, z dnia 25 listopada 2020 r., w którym jeden z urzędników prezydenta miasta, „w odpowiedzi na interpelację z dnia 14 listopada 2020 r. w sprawie dzików na terenie miasta uprzejmie informował”, że „Jednakże w sytuacjach szczególnego zagrożenia dla funkcjonowania obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej, a także zdrowia i mienia mieszkańców Prezydent Miasta ma prawo wydać Decyzję o odstrzale redukcyjnym dzikich zwierząt, do którego to zadania można wynająć specjalistyczną firmę, jeśli koła nie radzą sobie z wykonywaniem własnych obowiązków. Prezydent taką Decyzję wydał i obowiązuje ona od 20 października 2020 r., a na jej podstawie możemy odstrzelić 50 dzików. Wynajęta firma może działać tylko i wyłącznie w terenie zabudowanym, odstrzał w odległości większej niż 100 metrów od granicy domostw jest uznawany prawnie za kłusownictwo. Jako że odstrzał w takich przypadkach odbywa się praktycznie w sąsiedztwie siedzib ludzkich, przyjęto specjalną procedurę, która polega na tym, że na każde zgłoszenie od mieszkańca, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego wysyła patrol Straży Miejskiej i jeśli ten potwierdzi obecność dzików na miejscu, to wzywamy firmę do odstrzału oraz służby mundurowe do zabezpieczenia miejsca akcji i izolacji terenu. Na ten cel zabezpieczono w budżecie Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności 20 000 zł i jeśli w przyszłości wpłynie zgłoszenie o dzikach na którymś z osiedli, to dokonamy odstrzału redukcyjnego w trybie natychmiastowym, jeśli tylko zostaną spełnione wszystkie opisane warunki”. Dalej szukam decyzji Prezydenta Miasta.

Autor: jaszczur  godzina: 17:21
Michał Gawdzik ustalił treść komunikatu z ZG PZŁ poprzez Ewę Kraskę. Omówili to przy porannym śniadaniu i wszystko jest git. Jak będzie trzeba, to Kraska znajdzie prawnika, co wszystko wyjaśni, jak krowie na rowie, że PZŁ nic z tym nie miał wspólnego.

Autor: Broxen  godzina: 17:25
Prawie pewny jestem, że gdyby pokazać tekst tej „decyzji” to jej autor będzie blisko wskazań art. 231 KK i Kraska nic nie pomoże.

Autor: lelek_nowy  godzina: 17:27
A mnie zainteresowała podstawa prawna do stwierdzenia: ....odstrzał w odległości większej niż 100 metrów od granicy domostw jest uznawany prawnie za kłusownictwo.... Chciałbym na tej podstawie zapolować bliżej jak 100 m od "granicy domostw", może z okna bym strzelał?

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 17:31
Takich interpelacji i odpowiedzi na nie, w sprawie grasujących po mieście dzików, było w Jaworznie więcej. Ot przykładowo spoglądam na pismo ZK-ZKB.5532.1.2021 z dnia 18 stycznia 2021 r., w którym powiela się te same głupstwa, ze zmianą tylko dat. Wszystko pozostałe toćka w toćkę to samo. Nawet to: „...odstrzał w odległości większej niż 100 metrów od granicy domostw jest uznawany prawnie za kłusownictwo”. Dalej szukam decyzji Prezydenta Miasta, a nawet kilku decyzji, gdyż były one - tak wynika z dokumentów - cykliczne. PS Lelek_nowy, podstawa prawna do stwierdzania czegoś przez jakiegoś podrzędnego urzędnika, jest raczej mało istotna. Może się po prostu mylić w swoim stwierdzeniu. Natomiast podstawa prawna podejmowania tych cyklicznych decyzji Prezydenta Miasta Jaworzno wydaje się być znacznie bardziej interesującą.

Autor: pięta  godzina: 17:48
To o czym pan piszesz w swoim wpisie z godz.17.21 panie jest wysoce naganne bowiem nie powinno mieć miejsca tego typu zdarzenie.

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 17:50
Jak TU (kola.lowiecki.plhttps://www.um.jaworzno.pl/pl/aktualnosci/6182/uwaga_odstrzaly_redukcyjne_dzikow.html) czytamy, prezydent Jaworzna wydaje cykliczne decyzje o odstrzale dzików juz od 2015 r. Hm... Że też w innych miastach nikt nie wpadł na taki wspaniały pomysł :-) Ponad trzy lata temu pomiędzy blokami mieszkalnymi w Jaworznie strzelano TAK (kola.lowiecki.plhttps://dziennikzachodni.pl/jaworzno-strzelal-do-dzikow-na-srodku-osiedla-to-byl-planowy-odstrzal-wideo/ar/12626542). Krótki filmik poraża. Za Dziennikiem Zachodnim: W biały dzień, na środku osiedla, pomiędzy blokami w Jaworznie pracownik firmy wynajętej przez władze miasta strzelał do dzików.

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 18:07
Ufoludki z Nowego Światu 35 grzmią (kola.lowiecki.plhttps://www.pzlow.pl/oswiadczenie-dot-kontrolowanego-odstrzalu-dzikow-w-jaworznie/): „Podkreślamy jednocześnie, że w w/w sprawie NIE MA RÓWNIEŻ NASZEJ ZGODY na pomawianie, oczernianie i próbę zdyskredytowania – przez niektóre media i środowiska antyłowieckie – członków Polskiego Związku Łowieckiego, dlatego wobec w/w mediów (przedstawiających nieprawdę i próbujących -po raz kolejny- zdyskredytować naszych członków PZŁ oraz etykę i dobre imię polskiego myśliwego) zostały już podjęte odpowiednie kroki prawne, a o ich efektach poinformujemy również w odpowiednim czasie". Z mojego punktu widzenia wygląda to na odwracanie kota ogonem. Jest problem, bo w Jaworznie zdają się łamać zasady prawne zawarte w ustawie, na podstawie której działa Polski Związek Łowiecki, a tenże PZŁ - z lekka usprawiedliwiając to naruszanie prawa - mówi, że nie ma z tym naruszaniem nic wspólnego i zauważa jedynie... „pomawianie, oczernianie i próbę zdyskredytowania – przez niektóre media i środowiska antyłowieckie – członków Polskiego Związku Łowieckiego". Pytam się tego PeZeteŁa: Występował w ostatnim pięcioleciu do PZŁ ktoś z władz Jaworzna o opinię w sprawie?

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 18:18
Odstrzał dzików w Jaworznie (forum.lowiecki.pl/read.php?f=15&t=129466&i=129466) w 2017 r.

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 21:46
Jedziemy dalej... Pisze w swoim oświadczeniu pan Michał Gawdzik, łowczy okręgowy w Katowicach, z siedzibą w Siemianowicach Śląskich: „Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Katowicach informuje, że zgodnie z art. 45 ust. 3 ustawy Prawo łowieckie, odstrzały redukcyjne na terenie miast realizowane są w oparciu o decyzje starosty i nie są polowaniem. Polski Związek Łowiecki nie ma nic wspólnego z planowaniem, realizacją czy nadzorem nad odstrzałem redukcyjnym....”. Dla jasności sprawy, z ustawy Prawo łowieckie: „Art. 45 3. W przypadku szczególnego zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej przez zwierzynę, starosta, w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim, może wydać decyzję o odłowie, odłowie wraz z uśmierceniem lub odstrzale redukcyjnym zwierzyny”. Zatem pytam pana Gawdzika, gdzie on w przywołanym przez siebie art. 45 ust. 3 widzi cokolwiek na temat odstrzałów redukcyjnych realizowanych „na terenie miast”? Hm? Jeśli o mnie chodzi, zauważam jedynie wymienione „obiekty produkcyjne” i „obiekty użyteczności publicznej”. Ale i to w kontekście ich szczególnego zagrożenia, a nie miejsca wykonywania odstrzału redukcyjnego. Sądzę, że znaczenia określenia „obiekty produkcyjne” nie muszę mu przybliżać. Zatrzymajmy się więc chwilę przy „obiektach użyteczności publicznej”. Proponuję teraz zajrzeć przykładowo do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Tu, w jego jednym z początkowych zapisów czytamy: „§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o: 6) budynku użyteczności publicznej – należy przez to rozumieć budynek przeznaczony na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, oraz inny budynek przeznaczony do wykonywania podobnych funkcji; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny;”. Jak czytamy przykładowo w e-prawniku (kola.lowiecki.plhttps://e-prawnik.pl/porady-prawne/definicja-obiektu-uzytecznosci-publicznej-2.html): „W związku z powyższym należy uznać, że przy wszelkich wątpliwościach o zaliczeniu danego obiektu do kategorii użyteczności publicznej decyduje w pierwszej kolejności zaspokajanie zbiorowych i powszechnych, a nie indywidualnych lub grupowych potrzeb społecznych”. Dopóki pan Gawdzik nie wskaże innej definicji obiektu czy budynku użyteczności publicznej, zapytam tak: Pod który fragment wskazanej, rozporządzeniowej definicji „budynku użyteczności publicznej”, podchodzą bloki mieszkalne w Jaworznie, pomiędzy którymi uskuteczniane są od ponad pięciu lat cykliczne odstrzały redukcyjne dzików? Powtórzę też pytania, jakie postawiłem w 2017 r. (forum.lowiecki.pl/read.php?f=15&i=129469&t=129466&v=t): 1) O jakież to "obiekty produkcyjne i użyteczności publicznej" chodzi w opisywanej sprawie? 2) Jakież to "funkcjonowanie" ich brane było pod uwagę? 3) W jaki sposób było ono "szczególnie zagrożone"? 4) W którym to fragmencie art. 45 ust. 3 ustawy jest zapisane, że odstrzał redukcyjny może być przeprowadzony poza obwodem łowieckim, "w biały dzień, na środku osiedla, pomiędzy blokami"? 5) Z jakiegoś to fragmentu ustawy Prawo łowieckie PZŁ wnioskuje, że odstrzał redukcyjny nie musi przeprowadzony być w ramach polowania, opisanego prawem łowieckim?