SARNA
Średnie zagęszczenie sarn w łowiskach polskich wynosi obecnie 2,36 osob./100ha powierzchni obwodów i wykazuje duże zróżnicowanie. Poniżej 2osob./100 ha jest w 20 okręgach. Powyżej 4 osob./100 ha w czterech okręgach. Nawet na terenie jednego okręgu zagęszczenia wykazują znaczące różnice. Dlatego też gospodarowanie populacjami sarny wymaga od nas w najbliższym okresie szczególnej uwagi.
Struktura płci
Pożądana struktura płci powinna kształtować się w przedziale od 1 : 1,5 do 1 : 2,5 na korzyść kóz.         Przyrost zrealizowany
Przyrost zrealizowany powinien wynosić od 10 do 30% stanu wiosennego populacji. W zależności od tego czy w obwodzie występują duże drapieżniki, nadmierna ilość lisów, gęsta sieć dróg lub wzmożone kłusownictwo, wielkość pozyskania powinna być ustalona na poziomie od 50% do 100% przyrostu zrealizowanego.
Zagęszczenie
Optymalne zagęszczenie powinno wynosić od 3 do 10 osob./100 ha powierzchni obwodów (nawet do 15 szt.). Zważywszy na aktualne zagęszczenie sarny w naszych łowiskach należy uczynić wszystko, aby w ciągu najbliższych lat doprowadzić do stanu, w którym nie będzie ono niższe od 2-3 osob./100 ha powierzchni obwodu łowieckiego.
Struktura pozyskania:
a) w grupach płciowo - wiekowych:

rogacze
kozy
koźlęta - 40 - 50%
- 40 - 50%
- do 20% - ze wskazaniem koźląt płci żeńskiej

b) w klasach wiekowych sarn rogaczy:
I klasa [1-2 poroże; 2-3 rok życia) -do 50%
II klasa (3 poroże i dalsze; 4 rok życia i starsze) - dopełnia do 100%

 
Kryteria oceny prawidłowości odstrzału sarn - rogaczy
 
 
           
 
Klasa wieku
Poroże
Opis parostków
Ocena
 
 
rok życia
 
 
1 klasa wieku
1 poroże
guzikarze, szpicaki i myłkusy
0
 
 
widłaki
X
 
 
szostaki
XX
 
 
2 rok życia
 
 
2 poroże
szostaki nieregularne i poniżej tej formy
0
 
 
regularne szostaki i powyżej tej formy o masie do g (ustalonej dla okręgu)
X
 
 
3 rok życia
 
 
regularne szostaki i powyżej tej formy o masie większej niż ........g (ustalonej w okręgu)
XX
 
 
II klasa wieku
3 poroże i starsze
nieregularne szostaki i poniżej tej formy oraz regularne szostaki o masie parostków poniżej ....*... g (ustalonej w okręgu) oraz prawidłowo wykonany odstrzał łowny,
0
 
 
- regularne szósta"ki lub powyżej tej formy o masie parostków od ..*... g do ....*... g (ustalonej w okręgu),
X
 
 
4 rok życia i starsze
 
 
- regularne szóstaki lub powyżej tej formy o masie parostków powyżej ...*.... g (ustalonej w okręgu).
XX
 
 

Ustalenia dodatkowe
1. Za rogacza łownego uznaje się regularnego szóstaka (lub powyżej tej formy), w wieku od szóstego roku życia wzwyż, o masie trofeum ponad przeciętną (ustaloną dla okręgu) i wszystkich odnogach powyżej 3 cm.
2. Za selekcyjne uznaje się wszystkie myłkusy i szydlarze oraz nie przyznaje się za ich odstrzał punktów niebieskich.
3. Zaleca się oszczędzanie szpicaków o długości tyk powyżej długości łyżek.
4. Za odnogę uznaje się każdy odrostek powyżej 1 cm.
5. Wyznaczając średnią masę parostków w II klasie wieku w danym okręgu należy pamiętać, iż poza średnią masą parostków w II klasie wieku, należy ustalić również wartość graniczną przy odstrzale kwalifikowanym na dwa punkty czerwone. Wartość ta musi być większa od średniej masy parostków w II klasie, a mniejsza od minimalnej masy parostków medalowych.
6. Podawana masa parostków jest masą brutto (parostki z czaszką bez żuchwy).
7. W przypadku uszkodzenia mechanicznego jednej tyki oceny dokonuje się na podstawie wyglądu drugiej zakładając, że tyka uszkodzona miała taki sam kształt (zasada ta dotyczy wszystkich samców zwierzyny płowej).
Selekcja kóz i koźląt
Należy dążyć do pozyskania jak największej liczby kóz nie prowadzących oraz sztuk cherlawych i chorych. Należy eliminować z populacji kozy prowadzące więcej niż dwoje koźląt, pamiętając, że w takiej sytuacji najpierw należy dokonać odstrzału koźląt.
Wśród koźląt całość pozyskania należy w zasadzie zrealizować w grupie kózek, przyjmując jednak zasadę, że z bliźniąt w pierwszej kolejności wybieramy do odstrzału sztukę słabszą.


 


strona główna | statut | zarząd |  z życia  koła | historia koła | Kryteria Odstrzału