JELEŃ SIKA.
Zasady tu przedstawione odnoszą się do gatunku, który z punktu widzenia gospodarki łowieckiej prowadzonej w Polsce ma znaczenie lokalne i praktycznie w chwili obecnej odnosi się do jednej populacji występującej w okolicach Kadyn na terenie elbląskiego okręgu PZŁ.
W populacji tej zaleca się na bazie zgromadzonych wieloletnich doświadczeń prowadzić gospodarowanie jeleniem sika wg następujących zasad:
Struktura płci w populacji winna wynosić: 1:1 do 1:1,2 na korzyść łań
Przyrost zrealizowany 20-35 % wiosennego stanu populacji
Struktura pozyskania winna wynosić:
a)   w grupach płciowo - wiekowych
- byki do 40 % łanie do 50 % cielęta do 20 %
b)   w klasach wieku byków
-1 klasa wieku -{1-3 poroże; 2-4 rok życia)                                   - 30- 40 %
- li klasa wieku - (4 poroże i wyżej; 5 rok życia i starsze)               - 60 - 70 %
 
 
Kryteria oceny prawidłowości odstrzału byków jelenia sika
 
 
 
 
 
           
 
Klasa wieku
Poroże
Opis poroża
Ocena
 
 
rok życia
 
 
1 klasa wieku
1 poroże 2 rok życia
- szpicaki o tykach cienkich, ostro zakończonych o długości do 15 cm, - szpicaki o tępo zakończonych tykach oraz szpicaki o tykach ostro zakończonych o długości powyżej 15 cm.
0 X
 
 
 
 
II poroże 3 rok życia
- szydlarze i widłaki o tykach nie przekraczających 15 cm oraz widłaki o masie poroża do 40 dag . - szydlarze o tępo zakończonych tykach powyżej 15 cm oraz mocne widłaki o masie poroża powyżej 40 dag.
0 X
 
 
III poroże 4 rok życia
nieregularne szóstaki i poniżej tej formy oraz szóstaki o krótkich opierakach (do 3 cm) i bez opieraków oraz ósmaki mające widlice o równych długościach odnóg, regularne szóstaki oraz nieregularne ósmaki o prawidłowej budowie widlicy, - mocne ósmaki regularne i powyżej tej formy poroża.
0 X XX
 
 
II klasa wieku
IV poroże 5 rok życia
- słabe szóstaki i poniżej tej formy oraz ósmaki, których widlice mają odnogi równej długości lub stosunek długości grotu do odnogi wynosi mniej niż 3:1, - regularne, mocne szóstaki oraz prawidłowo wykształcone ósmaki o masie poroża powyżej 85 dag, - regularne, prawidłowo wykształcone ósmaki (medalowe) / powyżej tej formy poroża.
0
X XX
 
 
V poroże i następne 6 rok życia i starsze
- wszystkie byki poniżej ósmaka oraz ósmaki o wyraźnych cechach selekcyjnych (wygięte tyki, widlice o równej długości odnóg, wąsko ustawione tyki, stosunek długości grotu do odnogi wynosi mniej niż 3:1) oraz prawidłowo zrealizowany odstrzał łowny, regularne, prawidłowo wykształcone ósmaki niemedalowe o masie poroża powyżej 130 dag / byki powyżej ósmaka oraz odstrzał byka medalowego w 6 roku życia na odstrzał łowny, - odstrzał byka medalowego na odstrzał selekcyjny.
0
X XX
 
 
 
Ustalenia dodatkowe
1.    Za łownego uznaje się byka w 7-ym roku życia i starszego o formie co najmniej regularnego, mocnego ósmaka o prawidłowo ukształtowanym porożu.
2.    Masa poroża określona w tabeli odnosi się do masy brutto (wieniec z czaszką, bez żuchwy).
3.    Wszelkich „ódrostów" tyki, nietypowych dla poroża jelenia sika, nie traktuje się jako odnóg wieńca.
4.    Nie przyznaje się punktu niebieskiego za odstrzał prawidłowy w niższej klasie wieku niż określono w upoważnieniu.
Selekcja łań i cieląt
Pozyskanie łań i cieląt należy prowadzić poprzez odstrzał sztuk o masie tuszy mniejszej niż przeciętna w rejonie hodowlanym, łań starych i późno urodzonych cieląt. Jako zasadę należy przyjąć, że strzelając cielę z chmary, należy w pierwszej kolejności wybrać sztukę najsłabszą. Jeżeli istnieje konieczność odstrzału łani i jej cielaka, to jako bezwzględną zasadę należy przyjąć, że w pierwszej kolejności strzelamy cielę a ewentualnie potem łanię -nigdy odwrotnie.


 


strona główna | statut | zarząd | z życia  koła  | historia koła | prawo łowieckie