Bronisław Kowalczuk

 

Ochrona środowiska w działalności łowieckiej

Konferencja popularnonaukowa w Koszalinie

    Na terenie Pomorza Środkowego działa Koło Łowieckie "Oręż" z Koszalina, które w 2000 roku obchodzi 40 rocznicę swojego powstania. Dorobek Koła osiągnięty w tym okresie obszernie został przedstawiony w "Łowcu Polskim" nr 2 z 1999 r. Bałtycka Wyższa Szkoła Humanistyczna z Koszalina podpisała porozumienie z tym Kołem w zakresie współpracy naukowo-dydaktycznej. Od trzech lat realizowane są wspólne przedsięwzięcia. Ukoronowaniem dotychczasowej współpracy była konferencja popularnonaukowa nt. "Ochrona środowiska w działalności łowieckiej", w czasie której omówiono następujące zagadnienia:

  1. Historia łowiectwa na Pomorzu Środkowym,
  2. Tradycja i etyka łowiecka,
  3. Ochrona środowiska w działalności łowieckiej,
  4. Współczesne problemy ekonomiczno-prawne łowiectwa w Polsce,
  5. Łowiectwo w Polsce i Unii Europejskiej.

    Na obrady 19 lutego 2000 r. do Strażnicy Ochrony Przyrody, wybudowanej przez członków Koła, przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele władz lokalnych, naukowcy, myśliwi Koła, wśród których liczną grupę stanowili gospodarze łowisk.
    Konferencja została poprzedzona zwiedzaniem wystawy trofeów łowieckich. Konferencję otworzył prezes Koła Kazimierz Gmerek. W pierwszej kolejności referaty przedstawili leśnicy z Nadleśnictwa Bobolice: Marek Zalewski i Adam Potocki, którzy scharakteryzowali współpracę z myśliwymi w prowadzeniu gospodarki łowieckiej, szczegółowo omówili charakterystyczne dla tego regionu problemy ochrony środowiska, zabezpieczenia lasów przed zniszczeniem i wskazali na pozytywną rolę myśliwych, którzy potrafią współdziałać z władzami samorządowymi. Potwierdzeniem tej opinii był referat przygotowany przez wójta gminy Manowo Franciszka Klima, przedstawiający żywotne sprawy rozwiązywane w gminie dla dobra środowiska przyrodniczego.
    Pracowników naukowych reprezentowali profesorowie: Adam Wirski, Tadeusz Smoliński, Tadeusz Karpiński, którzy kolejno przedstawili: zarys historii łowiectwa na Pomorzu Środkowym; problemy prawne działalności kół łowieckich w Polsce i perspektywy zmian w świetle prawa Unii Europejskiej; przemiany etyczne w postępowaniu myśliwych, którzy chronią przyrodę w zespołowym planowym działaniu.
    Uczestnikom obrad szczególnie utkwiły w pamięci argumenty przytoczone przez łowczego Bronisława Kowalczuka, który precyzyjnie przedstawił zależność efektów polowań od wcześniejszej długotrwałej pracy myśliwych w łowiskach. Stanowisko to podtrzymali przybyli z Koszalina przedstawiciele władz PZŁ: łowczy okręgowy Henryk Sadowski i prezes ORŁ Andrzej Krokosz. W swoich wystąpieniach wskazali na model rozwiązań przyjętych w KŁ "Oręż" jako skuteczny sposób rozwiązywania złożonych problemów łowieckich w okresie przemian gospodarczych w Polsce.
    Perspektywy działań na rzecz ochrony środowiska omówił Andrzej Ostrokólski, przedstawiając propozycję utworzenia wielohektarowego specjalistycznego ogrodu dendrologicznego, jako obiektu szkoleniowego. Propozycję tę w swoim wystąpieniu pozytywnie ocenił Bolesław Kilian, przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze Szczecina, podkreślając, że inicjatywa myśliwych jest przydatna nie tylko dla nich, ale i dla całego regionu. Na terenie Pomorza Środkowego nie ma tego typu inicjatyw i działań, które wykonywane społecznie przyniosłyby równie wymierne efekty, służące ochronie środowiska i edukacji ekologicznej.
    Przedstawione zostały również materiały przygotowane przez Jana Iluka, ilustrujące przemiany w regulaminach polowań, które obowiązywały na tych ziemiach w ostatnich trzystu latach. Sformułowano jednoznaczną opinię, że dziedziczymy wielowiekowe tradycje i zwyczaje ochrony szaty roślinnej i różnych gatunków zwierząt.
    Pozytywnie ocenił dotychczasowe działania KŁ "Oręż" i współpracującej z nim Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej członek NRŁ Edmund Gniewkowski. Podkreślił celowość działań myśliwych na rzecz ochrony środowiska. Wskazał na walory dydaktyczne konferencji, która popularyzuje problemy wymagające społecznej akceptacji i wsparcia w toku realizacji. Zamykając konferencję prezes Koła zapowiedział wydanie materiałów, które zostaną rozprowadzone wśród osób i instytucji zainteresowanych problematyką ochrony środowiska na Pomorzu Środkowym.


POWRÓT