Janusz Tobijasz

 

Słowo o okręgowej organizacji PZŁ w Koszalinie
 



    Koszaliński Okręg Łowiecki usytuowany jest w północno-zachodniej części Polski i zajmuje terytorium o powierzchni około 8.400 km2. Na wschodzie graniczy z okręgiem słupskim, na zachodzie ze szczecińskim, na południu z pilskim, zaś na północy z Bałtykiem (około 80 km - pas wybrzeża). Charakteryzuje się urozmaiconym krajobrazem oraz bogatą szatą roślinną. Rzeźba terenu ukształtowana została w epoce lodowcowej. Liczne terenowe rozcięcia, morenowe wzgórza oraz urozmaicona morfologia wybrzeża podnosi walory krajobrazowe tego regionu. Pod względem przyrodniczym i kraj- obrazowym okręg koszaliński zaliczany jest do najbardziej wartościowych i atrakcyjnych w kraju. Duży wpływ ma na to bogactwo świata roślinnego i zwierzęcego, a także wspomniana rzeźba terenu, sąsiedztwo morza, znaczna liczba rzek i jezior oraz rozległe kompleksy leśne. Te ostatnie są dominującym elementem koszalińskiego kraj-obrazu. Zajmują około 36% powierzchni ogólnej okręgu (średnia krajowa wynosi 27%).
    Lasy koszalińskie charakteryzują się dużym zróżnicowaniem zarówno pod względem siedlisk, jak i składu gatunkowego. Przeważają siedliska borowe (około 78% powierzchni), natomiast wśród drzew dominują gatunki iglaste (82,5%) - sosny, modrzewie i świerki. Z liściastych znaczący udział mają buki, brzozy oraz dęby. Z szatą roślinną wiąże się nier/zerwalnie fauna Pomorza Środkowego. Większość zwierząt nie tylko żywi się roślinnością, ale także wśród niej szuka schronienia. Tam żyje, rozmnaża się i wychowuje potomstwo. Wielkie obszary lasów, zarośli, gęsta sieć rzek i jezior oraz bujna roślinność trawiasta, stwarzają wręcz znakomite warunki do rozwoju licznych gatunków zwierząt.
    Bogactwem koszalińskich lasów są, oczywiście, ssaki. Należą do nich przede wszystkim: jelenie (około 4.700 sztuk), sarny (około 13.750 sztuk) i dziki (około 5.900 sztuk). Są też - choć w niewielkiej liczbie - daniele (183 sztuki) i łosie (3 sztuki).
    Z drobnej zwierzyny wymienić należy (występujące, niestety, też w bardzo małych ilościach) zające, króliki, bażanty, kuropatwy i słonki. Są również drobne drapieżniki tj. borsuki, lisy, kuny, wydry, a ostatnio pojawiły się jenoty i norki amerykańskie.
    Jeżeli chodzi o trzy podstawowe gatunki zwierząt łownych tj. jeleń, sarna i dzik - to ich stan w stosunku do powierzchni okręgu łowieckiego należy do najwyższych w kraju, zaś pozyskanie jest najwyższe w kraju. Według danych z końca sezonu 2000/2001 - myśliwi pozyskali: jeleni - 2.827 sztuk, saren - 6.721 sztuk oraz dzików - 4.694 sztuki.
    Na terenie Koszalińskiego Okręgu Łowieckiego znajduje się 130 obwodów łowieckich, z tego 7 podlega Zarządowi Okręgowemu w Słupsku, a 15 to tzw. obwody wyłączone. Pozostaje 108 obwodów łowieckich podległych Zarządowi Okręgowemu PZŁ w Koszalinie, w tym 13 dzierżawionych jest przez zamiejscowe koła łowieckie. W obwodach tych gospodarują 52 koła łowieckie tzw. miejscowe i 12 zamiejscowych tzn. mających swe siedziby na terenie innych województw. Myśliwych na naszym terenie, w tych kołach, jest ponad 2600 osób.
    Nad działalnością kół miejscowych czuwa Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Koszalinie.
Do zadań Zarządu Okręgowego należy między innymi realizowanie uchwał władz i organów Zrzeszenia, nadzór i prowadzenie kontroli działalności kół łowieckich i członków niestowarzyszonych, szkolenie członków i kandydatów do PZŁ, itp.
    W skład Zarządu Okręgowego wchodzą: przewodniczący Zarządu Okręgowego - Łowczy Okręgowy kol. Janusz Rynkiewicz, wicełowczy kol. Bolesław Wiśniowski, sekretarz  kol. Marek Zalewski oraz członkowie kol. Jan Becla i kol. Bernard Pietrzak. Na stanowisku st. instruktora zatrudniony jest kol. Janusz Tobijasz, sekretariat prowadzi st. referent pani Danuta Bławat, a księgowość pani Krystyna Maciejewska.
    Nadzór nad działalnością Zrzeszenia na terenie Okręgu sprawuje Okręgowa Rada Łowiecka składająca się z piętnastu czlonków. Przewodniczy jej kol. Ignacy Jóźwiak, a zastępcą jest kol. Wiktor Usik. Trzecią osobą wchodzącą w skład Prezydium Rady jest sekretarz, kol. Eugeniusz Terefenko.
    Przy Radzie Okręgowej działa Okręgowa Komisja Rewizyjna powołana do kontroli i analizy działalności organizacyjnej, gospodarczej i finansowej Zarządu Okręgowego oraz kół łowieckich. Składa się ona z siedmiu osób, a przewodniczy jej kol. Adam Mościcki.
    Zarządowi Okręgowemu podlega Strzelnica Myśliwska Kół Łowieckich Okręgu Koszalińskiego im. Juliusza Jarosza i Ośrodek Hodowli Zwierzyny w Manowie. Działalnością ośrodka kieruje kol. Zdzisław Myk.  


POWRÓT