Brać Łowiecka


nr 3/2002

SPOTKANIE W GARBNIE

    26 października ub. r. odbyła się kolejna sesja poświęcona sytuacji jelenia szlachetnego, zorganizowana przez fundację "Jeleń europejski w krajobrazie Pomorza". Gospodarzem było KŁ "Oręż", które udostępniło swoją wspaniałą stanicę w Garbnie pod Koszalinem. (foto)
    Pierwszy referat wygłosił Antoni Przybylski. Populacja jeleni w krainie Pomorza Zachodniego i Środkowego stanowi 30% populacji krajowej. Obecnie drastycznie spada liczebność byków w III klasie wieku, co jest efektem wieloletniej redukcji. W latach 1997-98 średnio pozyskiwano 220 byków w III klasie wieku (w Polsce w sezonie 2000/01 strzelono 399 byków tej klasie, tj. 3%, a powinno się pozyskać ok. 25%). Niepokojący jest fakt, że coraz częściej do klasy najstarszych włączane są byki w 7., 8. czy 9. głowie. Dawniejsze kryteria odstrzału były chyba poprawniejsze, gdyż stawiały wyraźną poprzeczkę wiekową dla byków łownych (12 lat i jako od­rostek 2 cm), uwzględniały jakość osobniczą. Obecny nacisk na strukturę populacji daje gorsze wyniki, niestety coraz częściej łamane są zasady odstrzału, zbyt słabe są sankcje za "pomyłki". Przy planowaniu odstrzału brany pod uwagę powinien być element przestrzenny. Gospodarując samcami jeleni, powinniśmy naśladować naturę - a naturalnie największy ubytek następuje w I klasie wieku. Należy oszczędzać byki w średniej klasie, aby doczekać się byków starych, oraz dostosować kryteria (nowe!) do warunków w poszczególnych krainach geograficznych.
    Kolejny referat, wygłoszony przez Macieja Łogina, dotyczył zmian w ekosystemach zasiedlanych przez jelenie. W strukturze siedlisk od 50 lat następują wyraźne zmiany. W latach 80-tych funkcjonował następujący układ: noclegownią jeleni były lasy (młodniki), a żerowiskami suto zastawione pola pegeerowskie. Jelenie miały optymalne warunki do zwiększania liczebności; w połowie lat 80. zasiedliły wszystkie typy biotopów na Pomorzu. Wtedy jelenie był "tanie" i nie czyniły szkód w lesie. Lata 90-te nazwane zostały "wielkim nieszczęściem" dla populacji - przeprowadzono wtedy redukcję na oślep! Dokonano bezplanowych dużych odstrzałów, których skutki są dalekosiężnej trudne do przewidzenia. W wyniku błędów w zarządzaniu populacją jeleni powołano fundację "Jeleń europejski w krajobrazie Pomorza". Z jej inicjatywy odbyła się jedyna w Europie letnia inwentaryzacja, a jej wyniki dowiodły, że plany hodowlane były notorycznie zawyżane. Obecnie istnieje wiele możliwości odbudowania jakości populacji. Do takich należy właściwe prowadzenie zalesień gruntów porolnych - konieczna jest współpraca leśników, myśliwych i ekologów. Za 20 lat można mieć dzięki temu nowe wielkie ostoje i żerowiska. Trzeba uznać odmienność jeleni pomorskich, nie sterować centralnie kryteriami odstrzału (przy ustalaniu planów leśnicy muszą ściśle współpracować z myśliwymi). Należy położyć większy nacisk na edukację myśliwych i zwiększenie dyscypliny przy wykonywaniu polowania. Wycena trofeów winna odbywać się w kołach łowieckich (właściwsza ocena merytoryczna i moralna). Odstrzały powinno się planować przestrzennie; należy stworzyć rejony hodowlane z prawdziwego zdarzenia z pulą odstrzału uwzględniającą rozmieszczenie jeleni w kompleksie leśnym.
    Głównym kierunkiem dalszych działań fun­dacji będą: nowa inwentaryzacja na dużej powierzchni krainy, opracowanie nowych kryteriów odstrzału, szerokie porozumienie organizacji zajmujących się bioróżnorodnością w naszych lasach. Oby nie przeszkadzały w realizacji tych planów partykularne interesy, przyrody bowiem nie można oszukać.

Ryszard Czeraszkiewicz
   

POWRÓT