G³os Pomorza


27.01.1998

POMYS£EM I "ORʯEM"

    Ko³o £owieckie "Orê¿" z Koszalina czêsto stawiane jest innym jako wzór prawid³owo prowadzonej gospodarki ³owieckiej. Zastosowa³o do¶æ nietypow± metodê zapewnienia zwierzêtom po¿ywienia i... dobrze na tym wysz³o.
    Jelenie, sarny, zaj±ce i inne gatunki zwierz±t ro¶lino¿ernych powoduj± ogromne szkody w lesie i w uprawach rolnych. Wielomiesiêczna lub nawet wieloletnia praca my¶liwych i le¶ników idzie czêsto na marne. My¶liwi powinni ograniczaæ populacjê zwierz±t poprzez prowadzenie systematycznych odstrza³ów. Ale musz± przecie¿ pozostawiæ czê¶æ przy ¿yciu, które co¶ je¶æ musz±! Ko³a ³owieckie p³ac± wiêc spore odszkodowania rolnikom za zniszczone uprawy, a nied³ugo bêd± p³aciæ równie¿ le¶nikom.
    My¶liwi z ko³a "Orê¿" doszli wiêc do wniosku, ¿e skoro i tak "w³a¿± one w szkodê", to... nale¿y im to umo¿liwiæ. Kilka lat temu wydzier¿awili jedno z bardzo podupad³ych popegeerowskich gospodarstw rolnych w Garbnie (gmina Polanów), zatrudnili czterech sta³ych pracowników, w sezonie letnim przyjmuj± kolejnych 25, i prowadz± dzia³alno¶æ gospodarcz±. Siej±, orz±, nawo¿±, zbieraj± plony. Uprawiaj± g³ównie zbo¿a, rzepak i topinambur. Od innych gospodarstw to ró¿ni siê jednym istotnym szczegó³em - zwierzêta mog± tu ¿erowaæ bez ¿adnych przeszkód. Celowo umo¿liwia siê im korzystanie z plonów ludzkiej pracy, aby zniechêciæ je do le¶nych sadzonek i innych gospodarstw, a tym samym zmniejszyæ kwoty wyp³acanych odszkodowañ.
    Choæ nikt nie wiedzia³ pocz±tkowo, co z tego wyjdzie, pomys³ okaza³ siê wyj±tkowo udany. Ale gdy tylko 500-hektarowe gospodarstwo zaczê³o dzia³aæ, znacznie zmniejszy³y siê odszkodowania. Zadowoleni s± le¶nicy, zadowoleni rolnicy, niezadowoleni za¶ - my¶liwi z s±siednich kó³. Zwierzêta uciekaj± bowiem z ich obwodów na tereny "Orê¿a", gdy¿ tu ³atwo znajduj± po¿ywienie. - No có¿, nikt przecie¿ nie broni innym ko³om równie¿ uprawiaæ pola - odpiera te zarzuty ³owczy ko³a Bronis³aw Kowalczuk.
    Choæ zwierzyna ¶ci±ga tu na biesiady z ca³ej okolicy i posila siê bez ¿adnych przeszkód, to i tak udaje siê jeszcze zebraæ ca³kiem spore plony z tego, co zostanie i wy³o¿yæ je zim± w pa¶nikach oraz sprzedaæ. Gospodarstwo w Garbnie przynosi z roku na rok coraz wiêksze dochody. Obecnie ko³o "Orê¿" z niego g³ównie czerpie korzy¶ci, na drugim miejscu s± polowania dewizowe, a na trzecim - pozyskiwanie zwierzyny. Ale i koszty funkcjonowania ko³a s± spore. Trzeba zap³aciæ za dzier¿awê obwodów ³owieckich, ziemi, obiektów, podatki, op³aciæ pracowników gospodarstwa, stra¿ników zatrudnianych do ochrony upraw, wyp³aciæ odszkodowania rolnikom.
    My¶liwi postanowili zbudowaæ w Garbnie stra¿nicê ³owieck±. Znajdzie siê tu siedziba zarz±du ko³a, sala konferencyjna, biura, pokoje dla my¶liwych dewizowych. Ma to byæ miejsce spotkañ ludzi zwi±zanych z ³owiectwem i ochron± ¶rodowiska. Budowa trwa od 1996 roku i nieco siê przeci±ga ze wzglêdu na brak pieniêdzy.

Grzegorz Szczepañski
   

POWRÓT