Urząd Miasta i Gminy
ul. Wolności 4, 76-010 Polanów

MIASTO I GMINA POLANÓW

    Gmina Polanów położona jest na Pomorzu Środkowym, w północnej części województwa zachodniopomorskiego, na terenach o dużym potencjale turystycznym i gospodarczym. Jest jedną z najatrakcyjniejszych krajobrazowo gmin w województwie.

Dane ogólne

Powierzchnia gminy (ha): 39 308, w tym, m.in.: użytki rolne: 36%, lasy: 52%, wody: 1,8%, obszary chronione: 12%. Liczba mieszkańców (1998 r.): 9 576 osób. Wskaźnik bezrobocia 24%.

Infrastruktura społeczna

    Na terenie gminy istnieją 4 szkoły podstawowe i 2 gimnazja, brak natomiast szkół średnich.
    Ośrodki kulturalne skupione są w Polanowie (Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu, Galeria "Pod Kasztanem", Biblioteka Publiczna, Zespół ludowy "Wrzosy", zespół wokalny "Krzysztofki II") oraz w Żydowie (filia Biblioteki Publicznej, zespół ludowy "Olszyna").

Infrastruktura techniczna

    Głównym i jedynym rodzajem transportu w gminie jest trans- port kołowy. Sieć komunikacyjna na terenie gminy jest stosunkowo dobra.
    W zakresie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej tylko 2 miejscowości wymagają budowy sieci wodociągowej. Z kolei sieć kanalizacyjną posiada większość miejscowości, jednak żadna z nich nie jest w pełni skanalizowana. Oczyszczalnie ścieków zlokalizowane są oprócz Polanowa w 7 miejscowościach gminy. W gminie istnieje centralne, komunalne składowisko odpadów wraz z wylewiskiem, jednak jest ono nie przystosowane do bezpiecznego składowania.
    Zaopatrzenie w energię na terenie gminy jest dobre. W zakresie infrastruktury telekomunikacyjnej istnieją miejscowości w gminie nie podłączone do sieci telefonicznej, a wiele wsi ma niewystarczającą liczbę podłączeń. W gminie brak jest sieci gazowej.

Charakterystyka gospodarcza

    Gmina Polanów należy w regionie do jednostek, w których dominującą funkcją jest rolnictwo. Funkcja przemysłowa, uzupełniająca profil gospodarczy, oparta jest na przetwarzaniu lokalnych surowców mineralnych. Do najważniejszych podmiotów gospodarczych gminy należy: Elektrownia Szczytowo-Pompowa, PGL Nadleśnictwo Polanów, "MACED" sp. z o. o. (produkcja suchej karmy), cegielnie: ,,Leśna Polana" i "Srebrzenica'', ,,Stemberg-Deters" sp. z o. o., Gminna Spółdzielnia ,,Samopomoc Chłopska" oraz przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem drzewnym (tartaki, stolarnie).
    Analiza struktury gospodarczej (w tym warunków naturalnych, społeczno-ekonomicznych i demograficznych) gminy skłania do stawiania wniosku o rozwijanie pozarolniczych działów gospodarki, bazujących na lokalnych surowcach pochodzenia rolniczego i leśnego oraz wykorzystanie walorów naturalnych do rozwoju turystyki i lecznictwa uzdrowiskowego.

Walory przyrodniczo-turystyczne

    Walory wypoczynkowe gminy związane są głównie z osobliwą, polodowcową konfiguracją terenu, pokrytego różnorodną i rzadką roślinnością oraz z dużą liczbą czystych i malowniczo położonych cieków wodnych i wielkimi kompleksami leśnymi. Szczególnie cenne tereny objęte zostały ochroną prawną. W gminie oferowane są więc tereny kąpieliskowe, campingi, szlaki piesze, rowerowe i kajakowe, zjazd i wyciąg narciarski, tereny łowieckie itp. Ofertę turystyczną wzbogacają ponadto zabytki historyczne gminy, tj. kościoły, zamki i pałace oraz miejsca kultu religijnego. Wypoczynek uatrakcyjniają ponadto coroczne imprezy: Dni Polanowa (Święto Kwiatów) w czerwcu, Sobótka w wigilię św. Jana, Międzynarodowy Zlot Starych Motocykli w lipcu, Gminne Dożynki we wrześniu.
    Noclegi i posiłki proponowane są w Hotelu "Podewils" w miejscowości Krąg, pensjonacie "Żydowo" w Żydowie, w Leśniczówce Łowieckiej w Rzeczycy Małej, "Szkole Przyrody" KŁ "Oręż" w Garbnie, w gospodarstwach agroturystycznych "Nad Grabową" i "Knieja" w Polanowie, restauracji "Leśna" i kawiarni "Gryf" w Polanowie.
    Ponadto gmina jest w trakcie opracowywania Strategii Rozwoju Lokalnego oraz przystępuje do przygotowania Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, co pozwoli na wydzielenie nowych, atrakcyjnych terenów inwestycyjnych.
    Inwestorom proponowane są ulgi podatkowe w pierwszych 3 latach działalności, duży potencjał ludzki, uregulowane warunki formalno-prawne oraz pomoc samorządu lokalnego.


POWRÓT