Od autorów


Szanowni Czytelnicy!
Koledzy i sympatycy łowiectwa!
Wszyscy zainteresowani ochroną przyrody!

    Przekazujemy wszystkim zainteresowanym książkę, która w planach z roku 2000 miała być tylko historią Koła Łowieckiego "Oręż" w Koszalinie. Opracowanie wstępne, opublikowane w liczbie 100 egz. na okoliczność jubileuszowego polowania zbiorowego w dniu 2 stycznia 2000 r., spotkało się z życzliwym, choć krytycznym, przyjęciem. Liczne i bardzo zasadne były uwagi, że potrzebna jest historia opisana wielowątkowo i obszerniejsza dokumentacja fotograficzna - zwłaszcza z ostatnich lat, w których tak wiele się wydarzyło w naszym środowisku. Dzięki tym opiniom powstała Część I "Historia Koła Łowieckiego "Oręż" i Część V "Migawki z działalności łowieckiej".
    Zachęcani byliśmy do wyrażenia naszych opinii oraz ujawniania wykrytych zagrożeń dla przyrody i bytowania zwierzyny na Pomorzu Środkowym. Podczas konferencji popularnonaukowych, które systematycznie organizowaliśmy, a przede wszystkim podczas tych przeprowadzonych w Strażnicy Ochrony Przyrody, usłyszeliśmy wiele cennych propozycji i wyników z badań, przedstawionych przez znawców problematyki łowiectwa i ochrony przyrody. Ponieważ wysoko cenimy każdą uwagę i opracowanie, mieliśmy poważny problem, które referaty, z wielu wygłoszonych, zamieścić w naszym wydawnictwie. Dlatego wybór nasz ograniczyliśmy do kilku opracowań zamieszczonych w Części II "Tradycja i współczesność", a jest to faktycznie próba połączenia dorobku pokoleń myśliwych poprzez współczesność ze spojrzeniem na przyszłość. Służy temu odpowiednio obszerne przedstawienie myśliwych naszego koła łowieckiego i polujących u nas gości zagranicznych, z podkreśleniem uzyskanych sukcesów łowieckich.
    Naszą działalność prowadziliśmy otwarcie, a obserwowani byliśmy przez instytucje i ludzi życzliwych, choć krytycznych - dużo skorzystaliśmy ze wszystkich uwag. Dziękujemy tym wszystkim, którzy nam pomagali. Równocześnie z umacnianiem się naszej gospodarki łowieckiej i rolnej na jej potrzeby pojawiły się publikacje prasowe w różnych wydawnictwach, które opisywały nasze pomysły i uzyskane wyniki. Dzięki temu utrwalą się w pamięci obecnych i pomogą zrozumieć nas przyszłym myśliwym. Autorom dziękujemy za możliwość zamieszczenia w naszej książce ich spostrzeżeń i uwag. Tak powstała Część III "Piszą o nas" i mamy nadzieję na następne publikacje o pracy naszych myśliwych na rzecz ochrony środowiska i łowiectwa.
    Koło Łowieckie "Oręż" nie było osamotnione, daliśmy temu wyraz w Części IV "Instytucje współpracujące". Wspierały nas trzy nadleśnictwa, na terenie których leżą obwody łowieckie 17 i 27, a dwa przekazały materiały informacyjne do zamieszczenia w tej publikacji. Jest to jeszcze jeden dowód, że leśnicy i myśliwi w zgodzie rozwiązują wspólne problemy. Otrzymywaliśmy pomoc od znanych z solidności biur polowań: "CHASSE-ED" i "HUNTER", które kierowały etycznych myśliwych zagranicznych na polowania w naszych obwodach łowieckich. Ta właśnie pomoc ułatwiła realizację planów wznoszenia obiektów na terenie wsi Garbno, które są powodem do satysfakcji dla wszystkich myśliwych z "Oręża". Ze zrozumieniem dla potrzeb ochrony środowiska i gospodarki łowieckiej podchodziła AWRSP podczas rozpatrywania trudnych spraw gospodarczych. Gospodarstwo Rolno-Łowieckie (prawie 500 ha), na którego polach swobodnie żeruje coraz większa liczba różnej zwierzyny, od początku służy statutowym celom. Pojawienie się na tym terenie silnej firmy ubezpieczeniowej TUW "Wielkopolska", w której ubezpieczyliśmy się spowodowało, że jesteśmy spokojniejsi o naszą przyszłość. Z wielką rozwagą podchodzimy do ofert firm skupujących pozyskaną zwierzynę. Współpracujemy z kilkoma, ostatnio zapoczątkowaliśmy współpracę z dynamicznie działającą firmą "Las" Olsztyn.
    Gospodarzom tej ziemi - samorządowi Gminy Polanów, życzymy sukcesów i coraz lepszej współpracy ze wszystkimi myśliwymi, dziękując za wszystko co dotychczas wspólnie osiągnęliśmy, bo spodziewamy się jeszcze lepszych wyników naszej działalności statutowej. Jesteśmy przekonani, że w przyszłości otrzymamy pomoc od instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Słowa uznania kierujemy do właściciela i kierownictwa Pracowni Poligraficzno-Introligatorskiej "INTRO-DRUK" w Koszalinie. Dzięki wszechstronnemu wsparciu i fachowej pomocy zdołaliśmy zrealizować nasze plany edytorskie.
    Dziękujemy myśliwym naszego Koła Łowieckiego "Oręż" za wieloletnią pracę oraz przekazane informacje i fotografie, które przyczyniły się do uatrakcyjnienia tej książki.
    Wszystkim Czytelnikom życzymy przyjemnej lektury, prosimy o przekazanie uwag i opinii na nasz adres.

Darz bór!
Bronisław Kowalczuk
Andrzej Ostrokólski


Do Czytelników wydania wstępnego w roku 2000
Koledzy myśliwi!

    Przekazujemy do Waszych rąk publikację, która w obecnej postaci jest przeznaczona do użytku wewnętrznego naszego Koła Łowieckiego "Oręż". Krótki okres zbierania materiałów, informacji i danych statystycznych oraz materiałów fotograficznych spowodował, że zdecydowaliśmy się na wydanie wstępne. Nie otrzymaliśmy jeszcze - pomimo zapowiedzi - licznych materiałów i opracowań, które w pełni opisałyby historię naszego Koła. Dziękujemy tym wszystkim, którzy przesłali nam swoje spostrzeżenia i opinie, a zwłaszcza kol. Jakubowi Kowalskiemu. Opracowane materiały zostaną przedstawione na konferencji.
    Mamy świadomość niedostatków i braków oraz błędów znajdujących się na stronach wstępnego opracowani. Zwracamy się do wszystkich członków Koła Łowieckiego "Oręż", sympatyków i instytucji współpracujących o przekazanie uwag, aby można było poprawić i wzbogacić treść tej książki.
    Jesteśmy pewni, że podczas konferencji w lutym 2000 r. zbierzemy bogaty materiał. Dzięki temu na kolejne Walne Zgromadzenie członków naszego Koła będzie gotowa publikacja bez błędów i w pełni przedstawiająca problemy łowiectwa.

Darz bór!
Bronisław Kowalczuk
Andrzej Ostrokólski

SPIS TREŚCI