Pozdrowienia od Zarządu
Koła Łowieckiego
"Oręż"

 

Szanowny Czytelniku!

    Jeżeli jesteś myśliwym, to zawarte tu informacje są Tobie znane, jednak warto przytoczyć je dla pełnego zrozumienia problemów łowiectwa w naszym kraju. Rozważania skierowane są głównie do tych, którzy jeszcze nie poznali łowiectwa i być może kojarzy się im ono tylko ze strzelaniem do zwierzyny. Skrajnym poglądem jest również przekonanie o wielkich korzyściach wynikających z polowania. Rzeczywistość jest inna - przystąpienie do polowania poprzedzone jest bardzo ciężką i systematyczną pracą całych zespołów ludzkich.
    Myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim zorganizowani w koła łowieckie sumiennie wykonują statutowe zadania, aby upolować przez cały sezon łowiecki zaledwie kilka sztuk zwierzyny. Uzyskują jednak niezwykłą możliwość obcowania z naturą, spędzają kilkanaście dni w lesie tropiąc i obserwując zwierzynę, zanim podejmą decyzję o oddaniu strzału. Myśliwy ma sposobność bezpośrednio odczuwać piękno przyrody, rozumie prawa nią rządzące. Potrafi umiejętnie kształtować środowisko, aby utrzymać jego walory i ułatwić bytowanie zwierzyny. To właśnie przyciąga do działania w PZŁ.
    Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska, co oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej. Pamiętać przy tym trzeba, że zwierzęta łowne w stanie wolnym, jako dobro ogólnonarodowe, stanowią własność Skarbu Państwa. Koło Łowieckie przyjmuje na siebie dobrowolnie ciężar zbiorowej pracy w dążeniu do realizacji ustawowych celów łowiectwa, do których zaliczają się:

  • ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych,

  • ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny,

  • uzyskiwanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego,

  • spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.

    Koło Łowieckie "Oręż" prowadzi statutową gospodarkę łowiecką w obwodach łowieckich nr 17 i 27, położonych na terenach w administracji nadleśnictw w gminach Bobolice, Polanów i Manowo. Wiodącym dla nas jest Nadleśnictwo Bobolice. Współpraca z administracją leśną i władzami tych gmin układa się pomyślnie dzięki akceptacji naszego wkładu w rozwój regionu. Realizacja naszych celów statutowych pobudza aktywność społeczności lokalnych i łagodzi skutki bezrobocia poprzez okresowe zatrudnianie.
    Podstawą Związku są koła łowieckie. Wśród nich od 40 lat znajduje się nasze Koło Łowieckie "Oręż", które jest uprawnione do posiadania własnych funduszy, majątku ruchomego i nieruchomego oraz ma prawo prowadzić działalność gospodarczą. Władzą Koła jest Walne Zebranie Członków Koła, a organami Koła Zarząd i Komisja Rewizyjna. Koło jest samodzielne. Posiada osobowość prawną i może samorządnie działać w zakresie określonym przepisami prawa. Jest zobowiązane przedstawić właściwemu zarządowi okręgowemu uchwały Walnego Zgromadzenia Koła oraz na stosowne żądanie władz PZŁ składać oświadczenia, wyjaśnienia oraz wymagane dokumenty.
    Jednym z celów działania jest kultywowanie tradycji i ceremoniału łowieckiego. W tysiącletniej historii naszego państwa myślistwo należało do najważniejszych zajęć naszych przodków. Ukształtowało ono różnorodne formy zwyczajów i ceremoniału łowieckiego. Do czasów dzisiejszych zachowało się ślubowanie i pasowanie. Nie ma myśliwego w naszym Kole, który by tych ceremoniałów nie przeżył niezwykle uroczyście. Jeszcze bardziej okazale wyglądają tradycje zbiorowych polowań: odprawa myśliwych przed polowaniem, pokot, "hubertowiny". Polowania tzw. wigilijne lub noworoczne zawsze mają szczególny charakter, gdyż dają możliwość do utrwalenia więzi pomiędzy myśliwymi w Kole i z przedstawicielami miejscowej ludności oraz zaproszonymi gośćmi i rodzinami.
    W takich warunkach i normach organizacyjnych PZŁ funkcjonuje nasze Koło. Pierwszy dostępny zapis w Urzędzie Wojewódzkim w Koszalinie jest zamieszczony pod datą 14 stycznia 1960 roku z informacją o przyjęciu Wojskowego Koła Łowieckiego nr 267 "Oręż" (Jeleń-2) w Koszalinie na członka zrzeszenia PZŁ. Dzień ten został uznany jako początek istnienia Koła. Jego założycielami byli żołnierze zawodowi odbywający służbę w 8 Drezdeńskiej Dywizji Zmotoryzowanej. Obecnie Koło liczy 56 członków i 7 "niemacierzystych", a staż myśliwski odbywa 5 kandydatów.
    Dzierżawione przez nas obwody łowieckie nr 17 i 27, atrakcyjnie ukształtowane, posiadają łączną powierzchnię 11.560 ha w większości o charakterze leśnym. Dzięki prawidłowej gospodarce łowieckiej pozyskujemy rocznie około 160 dzików, 150 jeleni i 240 saren. Jest to zasługa gospodarzy łowisk i strażników łowieckich naszego Koła, a także społecznej pracy myśliwych. Każdy członek Koła zobowiązany jest do przepracowania minimum 8 dni w łowisku lub na rzecz gospodarki łowieckiej i ochrony środowiska. Liczne jest grono kolegów, którzy znacznie przekraczają tę normę. Nie bez znaczenia jest wielkie zagrożenie szkodami łowieckimi w uprawach rolnych i leśnych. Podejmowany przez myśliwych i komisje szacujące szkody zbiorowy wysiłek zawsze przynosi efekty w postaci zminimalizowania strat i pozwala racjonalnie gospodarować zasobami Koła.
    Ze względu na atrakcyjność łowisk i piękno terenu od połowy lat osiemdziesiątych w Kole polują myśliwi zagraniczni. Dobra organizacja polowań dla zagranicznych myśliwych i pozytywne wyniki oraz jakość trofeów, spowodowały duże zainteresowanie naszym Kołem. Od lat dobrze układa się współpraca z biurami polowań, które również wspierają nasze działania na rzecz ochrony środowiska. Podobnie wyglądają stosunki z firmami prowadzącymi skup upolowanej zwierzyny. Oparte na warunkach gospodarki rynkowej stosunki z naszym Kołem sprzyjają wzrostowi zasobności i zdolności do podejmowania inicjatyw na rzecz ochrony środowiska.
    Koło wydzierżawiło w 1993 r. gospodarstwo rolne od AWRSP w Koszalinie o powierzchni około 430 ha oraz zakupiło 33 ha, na których prowadzi działalność rolniczą na potrzeby zwierzyny żyjącej w stanie wolnym. W centrum obwodów nr 17 i 27 w miejscowości Garbno funkcjonuje powołany w 1998 roku Zakład Ochrony Środowiska w składzie: Gospodarstwo Rolno-Łowieckie oraz Strażnica Ochrony Przyrody. Ten, o powierzchni użytkowej blisko 400 m2, nowo wybudowany obiekt od 1998 roku stał się nową terenową siedzibą Koła, dzięki której realizowane są ustawowe cele łowiectwa.
    Koło nasze było od lat poddawane ocenie przez różne instancje PZŁ, a także kontrolowane przez upoważnione instytucje państwowe oraz wizytowane przez kierownictwo NRŁ PZŁ, posłów i senatorów RP. Wyniki naszych prac na rzecz ochrony środowiska przedstawiane były podczas krajowych i międzynarodowych konferencji, a liczne publikacje prasowe i reportaże telewizyjne opisały i ukazały jako przykładowy sposób działania.
    W efekcie Koło Łowieckie "Oręż" zostało w 1999 roku wyróżnione Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej. Medale otrzymali również myśliwi, którzy przyczynili się do uświetnienia jubileuszu, 40. rocznicy powstania Koła, przez owocną i długoletnią społeczną pracę. Jesteśmy głęboko przekonani, że dotychczas uzyskane rezultaty przyniosą korzyść w przyszłości, ułatwiając prowadzenie statutowej działalności.

Darz bór!
Zarząd Koła Łowieckiego "Oręż"

SPIS TREŚCI