Z życia Koła (3)

Sezon 2004/2005

Walne Zgromadzenie Koła Łowieckiego "Jarząbek" w Ustrzykach Dolnych

25 kwietnia 2004 r. odbywa się Walne Zgromadzenie Koła Łowieckiego "Jarząbek. Obecnych na Zgromadzeniu jest 37 Kolegów z 57 członków. W porządku obrad sprawozdanie Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Komisji problemowych, dyskusja i podjęcie uchwał. Zebranie przebiega w miłej atmosferze, gorąco jest jak zwykle przy punktach uchwały ustalających warunki otrzymywania odstrzałów. Wszystko jednak daje się pogodzić i uchwała zostaje podjęta przy jednym wstrzymującym się głosie. Uchwały udzielające absolutorium i przyjmujące budżet Koła podjęte zostają jednogłośnie.

Kilka migawek ze Zgromadzenia w dniu 25 kwietnia 2004 r. (fot. K. Suchy)
       
XVII Mistrzostwa Koła Łowieckiego "Jarząbek" w strzelaniach myśliwskich

Na wojskowej strzelnicy w Trzciańcu, 3 maja 2004 r., Komisja Strzelecka Koła wspólnie z Komisją Etyki przeprowadziła trening strzelecki z przystrzelaniem broni. Po zakończeniu przystrzelania broni odbyły się XVII Mistrzostwa Koła w strzelaniach myśliwskich. W zawodach wzięło udział 12 kolegów. Zespół sędziowski w składze: Kazimierz Suchy, Andrzej Patrylak i Wiesław Turzański, przeprowadził sprawnie trzy konkurencje kulowe; 50 m do makiety dzika z wolnej ręki, 100 m do makiety lisa i 200 m do makiety rogacza z podpórki. Mistrzem Koła został Kolega Podkalicki Marek, drugie miejsce zajął Piątek Andrzej, trzecie Ostrówka Marian, czwarte Puszczałowski Ludwik, piąte Konik Tadeusz, szóste Bojkiw Paweł. Po zawodach spotkanie przy ognisku.

Rejestracja zawodników, wszyscy mają świetne humory. Zawodnicy na odprawie przed zawodami. Łowczy L. Puszczałowski jak zawsze skupiony i spokojny, ale gdzie się zapodział trzeci nabój?
Zawodnicy na linii ognia. Sędzia główny, Kazimierz Suchy ogłasza wyniki zawodów. Mistrz, Marek Podkalicki przyjmuje gratulacje od Prezesa.
           
W Okręgowych Zawodach Strzeleckich Krośnieńskiego Okręgu PZŁ wystartowały dwie drużyny Koła. Zajęły miejsca trzecie i szóste. Indywidualnie Kol. Motyka Zbigniew zajął czwarte miejsce a Bojkiw Paweł szóste. W klasie mistrzowskiej Kol. Ostrówka Marian zajął trzecie miejsce.

Wyniki polowań sezonu 2004/2005

I.                   Polowania zbiorowe.

        W sezonie łowieckim 2004/2005 odbyło się 15 polowań zbiorowych. Wzięło w nich udział 40 członków koła, to jest 69% ogółu członków. 18 kolegów nie uczestniczyło w żadnym polowaniu. Średnio w jednym polowaniu uczestniczyło 17,5 kolegów, czyli o 1,5 kolegi więcej, niż w ubiegłym sezonie. Łącznie z zaproszonymi gośćmi w jednym polowaniu uczestniczyło blisko 18 myśliwych. Gości łącznie na polowania zaprosiliśmy 5. We wszystkich polowaniach uczestniczyli Koledzy Darosz Jan i Puszczałowski Ludwik. Poza nimi, najczęściej w polowaniach uczestniczyli koledzy Jędzura Antoni – 14 razy i Rajca Eugeniusz – 13 razy.

        Pozyskano na polowaniach zbiorowych 27 sztuk zwierzyny (2 byki, 18 łań, 4 kozy i 3 lisy), czyli średnio na polowaniu uzyskiwaliśmy 1,8 sztuki. Jest to o jedną sztukę mniej niż w ubiegłym sezonie. Polowań bez zwierzyny było trzy. Święty Hubert darzył 16 kolegom, to jest 40% uczestniczących w polowaniach zbiorowych.

Największymi sukcesami w polowaniach zbiorowych poszczycić się mogą koledzy:

  • Jędzura Antoni – 3 sztuki ( 1 byk, 2 łanie),

  • Chuliński Adam – 1 sztuka (1 byk),

  • Demkowski Władysław – 5 sztuk (5 łań),

 

II.                Polowania indywidualne.

        W mijającym sezonie 2004/2005 pozyskano na polowaniach indywidualnych 159 sztuk zwierzyny (20 byków, 8 łań, 5 cieląt, 30 dzików, 27 rogaczy, 1 kozę i 68 lisów ). Św. Hubert darzył  29 kolegom, to jest 50% ogółu członków. Najlepsze wyniki na polowaniach indywidualnych osiągnęli koledzy:

  • Kosobucki Janusz – 19 sztuk (1 byk, 1 łania, 10 dzików, 3 rogacze, 4 lisy),

  • Puszczałowski Ludwik – 14 sztuk (1 byk, 1 cielę, 2 dziki, 2 rogacze,6 lisów i 2 kuny),

  • Rajca Eugeniusz – 11 sztuk ( 1 byk, 1 łania, 1 cielę, 3 dziki, 1 rogacz, 4 lisy).

 

III.             Polowania ogółem.

        Pozyskanie zwierzyny w sezonie 2004/2005 wyniosło 186 sztuk, 33 kolegów odniosło sukcesy łowieckie czyli 57% ogółu członków koła. 7 sztuk pozyskali zaproszeni goście oraz myśliwi dewizowi.

Największymi osiągnięciami poszczycić się mogą koledzy:

  • Rysztuń Stanisław – 2 byki, 2 rogacze, 2 dziki, 1 koza, 2 lisy.

  • Chuliński Adam – 2 byki, 2 rogacze, 4 lisy.

  • Darosz Jan – 2 byki, 1 rogacz, 4 lisy.

 

IV.              Skuteczność na polowaniach zbiorowych.

Na polowaniach zbiorowych oddano 49 strzałów, z tego 30 strzałów były celne a 19 niecelne. Dobrych więc strzałów było 61%. Średnio na polowaniu strzelano 3,3 raza w tym celnie 2 razy. Pozyskano na polowaniach zbiorowych 27 sztuk zwierzyny, więc skuteczność nasza wyniosła 55 %. Najwięcej strzałów oddali Koledzy: Demkowski Władysław – 7 razy, Bojkiw Paweł – 6 razy, Kosobucki Janusz i Jędzura Antoni – 4 razy.

Do byków strzelano 2 razy, z czego 2 razy celnie – skuteczność 100%.

Do łań strzelano 26 razy, z czego celnie 18 razy – skuteczność – 69%.

Do kóz strzelano 12 razy, z czego celnie 7 razy – skuteczność – 58%.

Do lisów strzelano 9 razy, z czego celnie 3 razy – skuteczność – 33%.

      Stuprocentową skutecznością poszczycić się mogą Koledzy: Kolka Franciszek, Lesiak Grzegorz, Patrylak Andrzej, Piątek Andrzej, Puszczałowski Ludwik, Żelazko Adam i Wojdyła Piotr.

 

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Koła Łowieckiego "Jarząbek" w Ustrzykach Dolnych.

Zgodnie z zaleceniami władz centralnych i okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego, Zarząd Koła zwołuje na dzień 6 marca 2005 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie. W porządku obrad, dwa istotne punkty; dyskusja nad projektem Statutu PZŁ i wybór delegatów na Okręgowy Zjazd Delegatów PZŁ.

Obecnych na Zgromadzeniu jest 33 członków z 57 uprawnionych. Dyskusja nad projektem Statutu początkowo niemrawa, w miarę upływu czasu przybiera na sile. Pomysłów jest sporo, większość dotyczy raczej działalności Koła niż kształtu struktur całego Związku. Walne Zgromadzenie przyjmuje sześciopunktową uchwałę zawierającą wnioski z dyskusji, do przesłania jako opinia Koła do projektu Statutu. Uchwała zwiera między innymi postulat o wybieranie Komisji Rewizyjnych wszystkich szczebli przez Zjazdy Delegatów oraz likwidację okręgowych struktur PZŁ na rzecz Wojewódzkich.

Delegatami Koła "Jarząbek" na Okręgowy Zjazd Delegatów PZŁ zostają Koledzy Piątek Andrzej i Puszczałowski Ludwik.

 

Strona główna                       Dalej

 

© Kazimierz Suchy 2000 - 2006

suchymk@lowiecki.pl