Polski Zwi±zek £owiecki

             Ko³o £owieckie "Jarz±bek"
          w Ustrzykach Dolnych


Wprowadzenie -

    Gdy zaczyna³em wirtualne podró¿e w sieci nie bardzo wiedzia³em jak szukaæ, czego szukaæ i gdzie. Jak wszyscy chyba zacz±³em od najbli¿szego otoczenia. Moje miasto, okolica, miejsca które utkwi³y mi w pamiêci. Potem by³ okres skakania z tematu na temat, du¿o chaosu, blokowanie przegl±darki, jednym s³owem totalny ba³agan. Gdy ju¿ nast±pi³o zmêczenie setkami kilometrów przemierzonymi po pajêczynie, gdy rachunki za po³±czenia zaczê³y niepokoj±co rosn±æ, nast±pi³o uspokojenie. Ale przecie¿ Internet to choroba nieuleczalna i ja nie jestem wyj±tkiem. Rozpocz±³ siê okres spokojnego zg³êbiania interesuj±cych mnie zagadnieñ, czas refleksji i ocen.

    £owiectwo - moja mi³o¶æ, jak¿e by nie znalaz³a siê w okienkach wyszukiwarek. Te jednak nie chcia³y mnie zniechêcaæ podaj±c cztero, czy piêciocyfrowe wyniki, znalaz³o siê jedynie kilka stron! Muszê przyznaæ, ciekawych, ale chyba to za ma³o jak na stutysiêczn± "armiê" polskich my¶liwych. Od razu my¶l - trzeba siê przy³±czyæ. Pierwsze projekty powstawa³y wolno, opornie, ale powstawa³y, czêsto w kilku wersjach. Dzisiaj czas premiery, z obawami pokazujê pierwsz± "produkcjê internetow±", proszê o wyrozumia³o¶æ i surow± ocenê.

Ustrzyki Dolne, 30-03-2000

Kazimierz Suchy

Ci±g dalszy wprowadzenia -

    Tak oto niepostrze¿enie up³yn±³ rok. W dalszym ci±gu podtrzymujê pro¶by o oceny moich prezentacji, w dalszym ci±gu uczê siê i podgl±dam innych. Licznik odwiedzin zanotowa³ cyfrê blisko 1500 odwiedzin. Czy to du¿o, czy ma³o? Niew±tpliwie niewiele, ale bior±c pod uwagê, ¿e zabra³em siê za prezentacjê dziedziny ma³o popularnej, wrêcz marginalnej w zasobach Sieci, uwa¿am to za osobisty sukces.

    Zawar³em wiele sieciowych znajomo¶ci, wymienia³em pogl±dy i pomys³y na jak najszersze zaistnienie my¶liwych w Internecie. I oto sta³o siê. Powstaje strona Polskiego Zwi±zku £owieckiego, w zamys³ach nie strona ale oficjalny serwis naszej organizacji. To wydarzenie powinno zmieniæ dotychczasowe prezentacje my¶liwych w Internecie. Du¿o zapewne up³ynie czasu zanim wiêkszo¶æ Kó³ £owieckich zaprezentuje swój wizerunek ¶wiatu, pochwali siê zasobami ³owisk. Ale zrobiono nastêpny krok do szerokiej wymiany pogl±dów w zakresie szeroko rozumianego pojêcia "£OWIECTWO". Przy³±czam siê i ja do dzia³añ propaguj±cych piêkno przyrody ojczystej, kultywowanie tradycji i zwyczajów my¶liwskich oraz w³a¶ciwe gospodarowanie zasobami polskich ³owisk.

Ustrzyki Dolne, 10-04-2001 r.

Kazimierz Suchy

Co¶ na miarê wstêpu -

    £owiectwo ma ró¿ne oblicza. Jest rekreacj±, gospodark±, nauk±, namiêtno¶ci± a czasem atawistyczn± pasj± cz³owieka. Dla zwolenników jest tre¶ci± ¿ycia, ¼ród³em podniety oraz sposobem na bliskie obcowanie z natur±. Dla przeciwników jest cynicznym traktowaniem istot ¿ywych, zabaw± daj±c± okazjê do popisów strzeleckich "twardych" facetów.

    Kto¶ powiedzia³: "³owiectwo jest rzecz± tych, którzy czyni± z niego jeden z elementów naturalnego porz±dku". Cz³owiek jest drapie¿nikiem, swoje rozumne czasy zaczyna³ od polowania, gdy¿ nie zna³ innych sposobów na zdobycie po¿ywienia. Dzisiaj ³owiectwo zachowa³o wiêcej namiêtno¶ci i dziko¶ci ni¿ inne zajêcia wykonywane przez cz³owieka. My¶liwi nie s± wszechmocnymi i bezlitosnymi pogromcami przyrody, oni ¿yj± z ni± w harmonii. Wykonuj± wiele czynno¶ci zwi±zanych z utrzymanie równowagi w przyrodzie. I dla tej równowagi wykonuj± te¿ wyroki konieczne dla w³a¶ciwego zagospodarowania ³owisk. My¶liwy - cz³owiek ró¿ni siê od innych "my¶liwych", zabija ale ma jednocze¶nie moc u³askawiania. Zabija celowo, ale planowo.

    £owiectwo poprzez zabiegi hodowlane i ochronne stwarza optymalne warunki zwierzêtom ³ownym i nie tylko ³ownym. Nie mo¿emy zapominaæ, ¿e zmiany (industrializacja, urbanizacja) poczynione przez cz³owieka dla w³asnej wygody uniemo¿liwiaj± naturalne procesy zachodz±ce w ¶rodowisku. £owiectwo jest dzisiaj sposobem na zachowanie równowagi biologicznej w przyrodzie.

 

Je¿eli masz uwagi do powy¿szego tekstu - napisz:

 

                                                                                                                   

  Strona g³ówna                      Dalej

© Kazimierz Suchy 2000 - 2005

suchymk@lowiecki.pl