Pulsujące punkty na stronie głównej wskazują orientacyjne położenie obwodów. Linki od tych punktów prowadzą do niniejszej strony.

Obwód nr 12

 Mapa obwodu 12 z podziałem na rejony polowań

Obwód nr 12 ma powierzchnię 7649 ha. jego wschodni kraniec znajduje się w odległości 9 km od Kętrzyna w kierunku na Węgorzewo i zaczyna się od skrzyżowania tej drogi, z drogą na Radzieje. Od Radziej granica obwodu skręca w kierunku na Sztynort, od miejscowości Kamionek biegnie torem kolejowym do drogi Węgorzewo Kętrzyn i dalej w kierunku Kętrzyna. Udział gruntów leśnych w powierzchni obwodu wynosi 28,90% to jest 2213 ha w dwóch głównych kompleksach leśnych. Są to lasy liściaste z domieszką świerka. Sosna występuje bardzo nielicznie. W skład gatunkowy drzew wchodzą : jesion, dąb, buk, lipa, brzoza. Lasy o ubogim podszycie, w którym przeważają rośliny jednoroczne. Teren pofałdowany, gleby ciężkie gliniaste, w lasach dużo terenów podmokłych, oczek wodnych i bagien. Bagna występują w okolicach miejscowości Dłużec w zwartym kompleksie obejmującym ok. 200 ha. Teren ten porasta trzcina, wierzba i skarlałe świerki i brzozy. Bagna te są głównym matecznikiem zwierzyny. Panuje tam spokój w ciągu całego roku. Polowania na tym terenie  odbywają się nie częściej niż raz w roku. Ze zwierząt łownych występują w tym obwodzie dziki, jelenie, sarny, łosie, , lisy, jenoty, borsuki, kuny, sporadycznie pojawiają się daniele. Również sporadycznie można spotkać jarząbka. Od wielu lat licznie gnieżdżą się bobry.  Inwentaryzacja przeprowadzona na 15.03.2004 wykazała obecność w obwodzie: dzików .- 102 szt, jeleni - 34 szt, sarny - 197 szt. Ze względu na bliskie położenie tego obwodu od siedziby Koła i miejsca zamieszkania większości myśliwych (na terenie tego obwodu mieszka obecnie czterech kolegów) jest on chętnie i często odwiedzany. Z urządzeń łowiecko-hodowlanych na terenie obwodu mamy: paśniki 26, lizawki 13, ambony 84. Uprawiamy tu 6,10 ha. poletek żerowych, w ostatnim roku zagospodarowaliśmy 1,00 ha. łąk śródleśnych. Powierzchnia zredukowana szkód łowieckich w uprawach rolnych wynosi ok. 20,00 ha. co w przełożeniu na złotówki w 2001 roku kosztowało nas ok. 20 000,00 zł. Niskie ceny skupu dziczyzny sprawiają, że staje się to dla nas poważnym problemem.

 

Obwód nr 3

Mapa obwodu 3 z podziałem na rejony polowań i rejony jurysdykcji strażnic Straży Granicznej

Obwód nr 3 obejmuje powierzchnię 8646 ha w tym lasy stanowią 15,70% tj. 1363 ha. Południowa granica tego obwodu znajduje się w odległości ok. 30 km od siedziby Koła i od miejsca zamieszkania większości członków. Granica obwodu  rozpoczyna się od skrzyżowania dróg w miejscowości Kotki. Biegnie drogą do Michałkowa , dalej  do granicy państwa z Rosją (Obwód Kaliningradzki) i dalej po granicy  państwa w kierunku zachodnim do miejscowości Lipica , potem do Dzietrzychowa i przez Krelikiejmy, Sylginy, Skandawę, Frączkowo do Kotek. Obwód ten charakteryzuje się stosunkowo małą lesistością. Kompleksy leśne nie są duże i rozrzucone po całym obwodzie. Większy kompleks leśny stanowią lasy w okolicach Gierkin i z drugiej strony Momajn. Zwierzyna występuje tu we wszystkich tych małych lasach, znajdując wszędzie tymczasowe ostoje. Drzewostan podobny jak w obwodzie 12, trochę więcej występuje sosny, w podszycie występuje czarna jagoda. Teren mniej pofałdowany. Inwentaryzacja na dzień 15.03.2004 wykazała obecność 14 jeleni, 15 danieli, 234 saren, i 34 dzików. W obwodzie tym były sporadycznie spotykane wilki. Poza wymienionymi gatunkami występują tu: lisy, borsuki, bobry, dość licznie występuje mocna sarna polna. Na terenie tego obwodu mamy: paśników 17, lizawek 10, ambon 36. Koło uprawia tu 2,20 ha poletek żerowych. Powierzchnia zredukowana szkód łowieckich wynosi ok. 0,30 ha. 

Do strony głównej