strona główna forum dyskusyjne




























Pytał: Marek Szatański
Data: 13/10/2006
Publikacja: 16/10/2006
Pytanie: Proszę o informacje, czy sprzedaż polowania myśliwym dewizowym musi odbyć się przez Biuro polowań. Jeżeli nie to w jaki sposób Koło może zorganizować samo takie polowanie, rozliczenie-faktury, pozwolenia?

Odpowiedź:
Polowania takie może organizować tylko biuro polowań. Wyjątkiem jest uzyskanie przez koło zgodny Ministra Środowiska, zgodnie z Art. 43 ustawy łowieckiej. Nie starałbym się o taka zgodę i poprzestał na biurze, chyba, że polowanie z gośćmi z zagranicy nie ma charakteru komercyjnego.

Bez takiej zgody polowanie MUSI być organizowane przez biuro polowań. Nie uważam tego za dużą uciążliwość, pod warunkiem, że to koło stawia warunki biuru, a nie nie na odwót. Szczególnie dotyczy to cen, bo biura za załatwienie kilku papierków naliczają sobie ca 25% marży, bo o tyle goście płacą wiecej, niż dostanie koło. Maksymalna stawka, na jaką koło powinno się zgadzać jest marża biura 10% i to koło powinno określić cenę swojej usugi, a nie cennik biura. Przy istniejącej konkurencji na rynu, nie ma problemu z uzgodnieniem takich warunków z biurem polowań, bo organizatorem może być biuro z dowolnego miejsca w Polsce.

Sprawa fakturowania będzie taka sama, niezależnie kto organizuje polowanie, koło wystawi fakturę na gości, jeżeli będzie samo organizować polownie jako komercyjne, po uzyskaniu zgody ministra, albo na biuro, w uzgodnionej wysokości. Organizując polowanie samo, koło powinno uzgodnić z gośćmi sprawę ubezpieczenia OC i od następstw nieszczęsliwych wypadków, żeby nie narobić sobie problemów, jak coś nieszczęśliwego wydarzy się podczas polowania.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
Copyright(c) 2001-2018 P&H Limited Sp. z o.o.