strona główna forum dyskusyjne
Pytał: Hubert Kryszkiewicz
Data: 12/08/2003
Publikacja: 01/08/2006
Pytanie: Co powinienem zrobić jako członek komisji rewizyjnej Koła w przypadku kiedy łowczy koła zakupił na terenie naszego obwodu 100 ha łąk i przekształcił je w pola uprawne? Czerpie z tego tytułu spore odszkodowania około 20 000 zł rocznie. Szkody są szacowane nie wiadomo na jakiej podstawie, gdyż przez ostatnie 5 lat nie wpłynęło żadne podanie o szacowanie szkody.

Odpowiedź:
Członek KR nie może sam zrobić nic więcej jak każdy członek koła, ale może zainspirować KR do dokładnej kontroli odszkodowań łowieckich na gruntach łowczego.

KR powinna podczas kontroli zarządu zażądać wszystkich dokumentów dot. szkód łowieckich i ocenić, czy wypłaty były zasadne, a wycena szkód zgodna z rozporządzeniem (http://www.lowiecki.pl/prawo/prawo_5.php).

Na tej podstawie KR może postawić wnioski do WZ, np. jeżeli podejrzenia się potwierdzą:
- o odwołanie łowczego
- o nie udzielić absolutorium wszystkim członkom zarządu lub tylko łowczemu.

Poza tym, KR może wystąpić do rzecznika dyscyplinarnego. Można również złożyć doniesienie do prokuratora jeśli KR stwierdzi zaistnienie przestępstwa.

Dobrym zwyczajem w innych kołach jest nie wypłacanie odszkodowania swoim członkom, którzy przecież mają obowiązek pilnowania, aby szkód w obwodzie nie było, a co dopiero na swoim. W wielu kołach jest taka presja na właścicieli gruntów będących członkami, że ci nie śmią nawet prosić o odszkodowanie, żeby się nie narazić się członkom.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
Copyright(c) 2001-2018 P&H Limited Sp. z o.o.