Historia Koła i geneza nazwy WKŁ Nr 222 "DUBLET"

 

Szczecińska Puszcza Bukowa oraz Nadodrzański skrawek Borów Myśliborskich w okolicach Namyślina to niezwykle ważny w skali zalesiania i bytowania dzikich zwierząt obszar naszego łowiska. Fakt ten musi nas zmobilizować do wiedzy ekologicznej i stosowania jej przy gospodarowaniu, pozyskiwaniu zwierzyny oraz współpracy z dzierżawcami obwodów łowieckich.

 

Wojskowe Koło Łowieckie Nr 222 „Dublet” Szczecin-Podjuchy łączy ściśle swoje historyczne narodziny z grupą byłych pasjonatów łowiectwa będącymi jednocześnie żołnierzami 5-go Pułku Saperów.

Do najstarszych myśliwych należy zaliczyć prekursora i założyciela WKŁ Nr 222 „Dublet” kol. Józefa Konska, który to zgłosił do Dyrekcji Pomorskiego Okręgu Wojskowego rejestr członków 5-go Pułku Saperów i mocą dekretu D-cy POW w roku 1948 powstało WKŁ Nr 222. Do roku 1957 Wojskowe Koła Łowieckie podlegały bezpośrednio inspektorom okręgów wojskowych.

 

Organizację WKŁ Nr 222 tworzyli następujący Koledzy: Józef Konsek, Stanisław Fabian, Zygmunt Kocurowski, Tadeusz Bełza, Edmund Kubus, Kazimierz Kolczyk, Wacław Mądry, Stanisław Czaszynski, Feliks Walter W roku 1957 WKŁ Nr 222 zostaje zarejestrowane w wojewódzkiej Radzie Łowieckiej Szczecin i od tego momentu tworzy się Wojskowe Koło Łowieckie Nr 222 „DUBLET” organizacyjnie podległe WRŁ Szczecin.

 

Dla zobrazowania działalności WKŁ Nr 222 „Dublet” posłużę się kilkoma faktami, które przybliżą nam atmosferę tamtych lat.

 

Do 1953r Koła Łowieckie woj. szczecińskiego w tym również i nasze koło organizowało polowanie na całym terenie województwa zamawiając sobie jednorazową dzierżawę z zasady w niedzielę u dzierżawców, którymi byli, gminy, nadleśnictwa lub właściciele ziemscy. Pierwszym prezesem Koła w latach 1948-57 był kol. Sierż. Zygmunt Kocurowski żołnierz 5-go Pułku Saperów

 

1953-1956 Wydzierżawienie 4-ch obwodów łowieckich koła

Nr 105 Pyrzyce 8960 ha (Bielice, Linie, Zelisławiec, Kartno, Dołgie, Drzenin) obecny Nr 195 bez Puszczy Bukowej

Nr 115 Gryfino 5690 ha

Nr 117 Gryfino 4980 ha Borzym, Wełtyń, Gr

Nr 155 Namyślin 9695 ha obecny Nr 290

1975 Reorganizacja Państwa z 17-tu na 49 województw oraz przejęcie gospodarki łowieckiej w ręce WKŁ

1976 Likwidacja Nadleśnictwa Namyślin - dzierżawcą zostaje Nadleśnictwo Dębno Lubuskie.

Dzierżawa domku myśliwskiego Porzecze - Wielopole

1995 Dzierżawa domkupop.p. Salamonach


 

Koło dzisiaj

 

Na dzień dzisiejszy Koło Łowieckie Nr 222 „Dublet w Szczecinie Podjuchy gospodaruje na obwodach o łącznej Pow. 16970 ha w tym pow. Leśnej 8331 ha. W łowisku bytują następujące gatunki zwierzyny łownej, jelenie, sarny, dziki nielicznie zające oraz ptactwo łowne szczególnie gęsi w obwodzie Nr 290. W wyniku wieloletniej pracy na rzecz ochrony i hodowli zwierzyny łownej nastąpił wzrost jej populacji. Dodatkową przyczyną zwiększonego pozyskania zwierzyny w kole jest pełen zakres działalności łowieckiej na rzecz tego środowiska. Do osiągnięcia tego sukcesu przyczyniła się praca wszystkich członków koła a w szczególności takich kolegów jak: Jan Andruszkiewicz, Alfred Chełminiak, Stanisław Dworaczyk, Jan Semczyszyn, Bolesław Cichocki, Jzydor Jakubowski, Wiesław Jakubowski, Wie sław Pawłowski, Edward Szczepanik, Tadeusz Zduńczuk, Kazimierz Parus oraz już nie żyjący kol. W. Wolański, T.Mielczarek, Zb. Strzelec, K. Pańka, B. Jach.

Koło prowadzi systematyczną współpracę z rolnikami w obrębie łowisk celem zmniejszenia szkód w uprawach rolnych. Uprawiamy 20 ha poletek żerowych, zgryzowych oraz produkcyjnych celem zatrzymania zwierzyny w lesie przed wyjściem na pola uprawne. Ustawiliśmy 100 szt. lizawek słupowych oraz 50 paśników. Dokarmianie zwierzyny przebiega przez dobrane grupy robocze. W celu obserwacji zwierzyny przed dokonaniem odstrzału wybudowaliśmy 80 szt. ambon Koło dzierżawi od Nadleśnictwa Dębno Lubuskie dwa domy oraz budynek gospodarczy Obiekty te służą do wypoczynku po polowaniu, spotkań indywidualnych i rodzinnych oraz polowań „Hubertowskich”

 

Kołem kieruje zarząd w składzie:

Kol. Jan Semczyszyn         Prezes od 30.08.98r.

Kol. Stanisław Dworaczyk   Łowczy od 21.04.85r.

Kol. Andrzej Szefer            Skarbnik od 24.04.98r.

Kol. Dariusz Barczyk         Sekretarz od 30.08.98r.

Kol. Tadeusz Zagiczek      Podłowczy od 30.08.98r.

Kol. Tadeusz Zduńczuk     Podłowczy od 26.04.95r.

Księgowość Koła prowadzi Pani Urszula Rogacz


 

Gospodarka i polowania

 

Brać myśliwska większość swojego wolnego czasu spędza obcując z przyrodą. Zwierzyna łowna, której myśliwi prowadzą hodowlę, bytuje w środowisku przyrodniczym żyjąc na wolności Chcąc mieć dorodną i liczną populację zwierzyny chronimy środowisko, w której żyje. Do podstawowych prac na rzecz ochrony środowiska należą: sadzenie lasów, krzewów oraz ich ochrona. Na dokarmianie zwierzyny z funduszu Kola przeznaczamy rocznie 25 tys. zł. W ramach współpracy z młodzieżą szkolną prowadzone są konkursy o tematyce przyrodniczej oraz szkodliwości kłusownictwa

   

Kolejnym etapem wszystkich działalności w zakresie ochrony środowiska i hodowli zwierzyny łownej jest jej pozyskanie w oparciu o plan hodowlany. Myśliwy polując w łowisku nie oddaje strzału do każdej napotkanej sztuki. Polujący wie o tym, że musi wybrać osobnika, który jest chory lub jego cechy osobnicze odbiegają od ustalonego wzorca odstrzałów selekcyjnych. Chodzi o to żeby w łowisku pozostały osobniki mogące zostawić po sobie silne i zdrowe potomstwo.

 


 

 

 

Szkolenia

 

Corocznie zarząd Kola organizuje obowiązkowe strzelanie oraz sprawdzian stanu technicznego broni. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa na polowaniu indywidualnymi zbiorowym oraz poprzez doskonalenie sprawności strzeleckiej myśliwego doprowadzić do skutecznego i celnego strzału w czasie polowania. Celny i skuteczny strzał ma zapobiec cierpieniu strzelonej zwierzyny. Przeglądu broni dokonuje kol. Tadeusz Majzner ceniony fachowiec -(rusznikarz). Prowadzone są również szkolenia z zakresu regulaminu polowań, statutu koła, prawa łowieckiego, hodowli i ochrony zwierzyny łownej.

Zarząd Koła bierze udział w szkoleniach organizowanych przez Okręgową Rade Łowiecką w Szczecinie w zakresie prowadzenia gospodarki łowieckiej

W ramach współpracy organizowane są przez nadleśnictwa Dębno Lub., Gryfino systematyczne narady, na których poruszane się sprawy gospodarki łowieckiej leśnej.

 

 


 

 

 

Msza Hubertowska i polowanie Hubertowskie

 

Na terenie naszego obwodu łowieckiego nr 70 w m. Chlebowo znajduje się XIV-wieczny wiejski kościółek pod wezwaniem, św. Huberta, w którym to w dniu 3 listopada patrona myśliwych odprawiana jest msza dla myśliwych oraz mieszkańców parafii. Mszę odprawia ks. Jacek Fabisiak pasterz myśliwych. Polowanie hubertowskie to najbardziej uroczyste polowanie w sezonie łowieckim. Organizowane jest tradycyjnie w celu uczczenia patrona łowiectwa i myśliwych św. Huberta. Jest to polowanie zwyczajowo skrócone do kilku pędzeń, poczym następuje pokot odegranie sygnałów myśliwskich w trakcie, którego myśliwi oddają - hołd upolowanej zwierzynie. Wyłania się króla i wice króla i króla pudlarzy, dekorując ich okolicznościowymi medalami. Po zakończonej dekoracji myśliwi zasiadają do biesiady, na którą składa się bigos myśliwski pieczony dzik

Kiedy swego czasu goły las nastaje Święty Hubert z lasu cały obiad daje. Dalej do kniei dalej do lasu hop – hop myśliwi nie traćcie czasu” <W. Pol>

 


 

Nasze osiągnięcia

 

Na dzień dzisiejszy koło liczy 78 członków i 3 kandydatów. uprawnienia selekcjonerskie posiada 67 myśliwych w roku gospodarczym 2002 / 2003r myśliwi WKŁ "DUBLET" pozyskali:

 

Jeleni - 72 szt.

Sarna - 266 szt.

Dzik - 210 szt.

 

Na jubileuszu 40 - lecia koła kol. Wiesław Pawłowski i Henryk Ślusarczyk ufundowali sztandar dla koła.

 

Za całokształt pracy w kole zostali odznaczeni przez kolegium odznaczeń łow. w Warszawie:

 

Kol. Jan Andruszkiewicz 

Kol. Alfred Chełminiak

Kol. Antoni Downar

Kol. Stanisław Dworaczyk

Kol. Tomasz Wilanowski

Kol. Władysław Wolański 

Kol. Kazimierz Parus

Kol. Edward Szczepanik 

- brązowy medal zasługi łowieckiej

- srebrny medal zasługi łowieckiej

- brązowy medal zasługi łowieckiej

- srebrny medal zasługi łowieckiej

- brązowy medal zasługi łowieckiej

- srebrny medal zasługi łowieckiej

- srebrny medal zasługi łowieckiej

- brązowy medal zasługi łowieckiej

Dzięki planowej gospodarce łowieckiej udało się pozyskać kilka medalowych trofeów między innymi: