Chart polski jest rasa ¶ci¶le zwi±zana z polska tradycja ³owiecka , razem z ogarem i goñczym polskim stanowi³y  element polskiej kultury ³owieckiej , a by³y tak¿e nieocenionym pomocnikiem my¶liwego . Dowody na to mo¿na znale¼æ w przekazów pi¶miennych , obrazach o tematyce ³owieckiej . Pochodzenie i historia tej rasy jest zwi±zan± z burzliwymi dziejami naszego kraju , prawdopodobnie przodkowie ich przywêdrowali jeszcze z plemionami celtyckimi, którzy to lubowali siê w konnych polowaniach na zaj±ce w³a¶nie z chartami .

 

 

Psy, które pozosta³y na terenach dawnej  polski , by³y z pewno¶ci± krzy¿owane celowo lub przypadkowo z psami miejscowymi , tak powsta³ typ psa o lekkiej budowie przeznaczony do polowania na lisy , zaj±ce , dropie , sarny. Pó¼niej natomiast olbrzymia role w uzyskaniu typu zbli¿onego do wspó³czesnego charta polskiego mia³y psy tatarskie ( typ azjatycki charta) . W tej chwili taki w³a¶nie rodowód i typ prezentuje wspó³czesny chart polski . Jest psem o mocnej budowie cia³a z charakterystycznymi jak dla charta atrybutami : W±ska i d³uga g³owa, silne szczeki, aerodynamiczna budowa cia³a, g³êboka klatka piersiowa , mocno podkasany brzuch , silny d³ugi ogon , d³ugie nogi . Jest stworzony do biegu i wyspecjalizowany do polowania za pomoc± wzroku , chwyta i zabija zwierzynê .

Chart polski nie jest jednak pozbawiony wêchu i doskona³ego s³uchu pracuje równie¿ za pomoc± tych zmys³ów , nie jest tak¿e krótkodystansowcem jak inne charty , w pogoni jest niezmiernie wytrzyma³y .

Poniewa¿ w tej chwili nie mo¿e byæ wykorzystywany w ³owiectwie (Ustawa Prawo £owieckie z 1946 roku z pó¼niejszymi zmianami) , spe³nia siê podczas wy¶cigów torowych i terenowych (coursing) . 

Jest równie¿ doskona³ym stró¿em , a tak¿e wspania³ym towarzyszem rodziny posiadaj±cym cechy psa obronnego i do towarzystwa . Jednak¿e nie jest to pies dla ka¿dego , aby znale¼æ nic porozumienia z tym psem , nie wystarczy przeczytaæ parê ksi±¿ek o tematyce szkolenia i postêpowania z psami . Nie jest to pies dla pocz±tkuj±cych .  Wymaga do¶wiadczonego i zdecydowanego przewodnika w przeciwnym razie mo¿e staæ siê agresywnym i niebezpiecznym zwierzêciem terroryzujacym okolice .

                                                                                          

                                                           Dziêki uprzejmo¶ci Blanki Horbatowskiej, Prawda ¿e widaæ serce :-))