DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
autor: Marcin Szewczak29-08-2005
Łowiectwo w Unii Europejskiej - Szwecja

W naszej wędrówce łowieckiej po państwach skandynawskich zawitamy dzisiaj do Szwecji. Kraj ten zajmujący powierzchnię 444,964 km2 zamieszkuje 9 milionów mieszkańców, z których 290 tysięcy stanowią pasjonaci łowiectwa.

195 tysięcy z nich zrzeszonych jest w Svenska Jagareforbudnet czyli Szwedzkim Stowarzyszeniu dla Rozwoju Łowiectwa i Dzikiej Przyrody. Stowarzyszenie to jest zorganizowane w dziewięciu regionach, każdy region podzielony jest na lokalne społeczności łowieckie, których w całej Szwecji jest 24. Każda lokalna społeczność dzieli się na kluby łowieckie, których jest 379.

Myśliwi szwedzcy płacą roczną opłatę łowiecką - jaktvardsavgift, w sezonie 2003/2004 wynosiła ona 200 koron szwedzkich, a przekazywana jest na konto Funduszu Rozwoju Łowiectwa i Dzikiej Przyrody. Rocznie fundusz otrzymuje w ten sposób około 7 milionów euro.

Prawo łowieckie w Szwecji regulowane było najwcześniej w statutach pochodzących z połowy XIII wieku. Statuty te regulowały zasady, iż prawo do polowania przynależy do właściciela ziemi i ta podstawowa zasada przetrwała do czasów obecnych. Ostateczny nowy system łowiectwa wszedł w życie w 1988 roku i składa się z trzech podstawowych elementów: Statutów Łowieckich - Jaktlagen, ustanowionych przez Parlament i dających prawo rządowi do ustanowienia innych regulacji łowieckich. Te regulacje przyjmują formę Łowieckich Regulacji – Jaktforordningen. Na trzeci element składają się przepisy zawarte w Jaktforeskriften, czyli Łowieckich Przepisach Administracyjnych, regulujących sprawy związane z bronią, amunicja itp.

Jak już wspomniałem prawo do polowania przynależy do właściciela ziemi, który może wynająć ją myśliwym na krótszy lub dłuższy okres. Ponad połowa terytorium Szwecji jest w posiadaniu państwa bądź to dużych przedsiębiorstw, szczególnie w centralnych i północnych regionach, które wydzierżawiają te tereny myśliwym.

Osoby pragnące wstąpić w szeregi łowieckie muszą zdać egzamin składający się z pięciu części: dwóch teoretycznych i trzech praktycznych. Większość kursów odbywa się w szkole zorganizowanej przy Szwedzkim Stowarzyszeniu dla Rozwoju Łowiectwa i Dzikiej Przyrody mieszczącej się w Oster - Malma na południu Sztokholmu. Korespondencyjne szkolenia odbywają się również w regionalnych i lokalnych stowarzyszeniach. Rocznie w kursach tego typu bierze udział około 20 tysięcy adeptów łowiectwa.

Obcokrajowcy chcący polować w Szwecji maja kilka możliwości. Myśliwy z innego kraju może zaprosić szwedzkiego myśliwego na polowanie do swojego kraju i automatycznie zyskuje prawo do rewizyty łowieckiej w Szwecji. Inną rosnącą na popularności formą jest wyjazd na polowanie jako „paying guest” czyli po prosty zapłacenia za pobyt i umożliwienie polowania na terytorium Szwecji. Zagraniczni myśliwi, którzy pragną polować na łosie muszą przejść test treningowy podczas, którego oddają strzały do sztucznej figury łosia będącej w ruchu jak i stojącej na odległości 80 metrów.

Kalendarz polowań w Szwecji obejmuje głównie jesień i zimę i podzielony jest na południe i północ kraju. Polowania na łosie zaczynają się na południu kraju w drugi poniedziałek października,a na pólnocy kraju w pierwszy poniedziałek września. Koniec sezonu łowieckieho na łosie mija 30.01.Sezon na jelenie jest dłuższy bo zaczyna się w połowie sierpnia. Sezon polowań jest kontrolowany przez szwedzki rząd raz na trzy lata, jednakże właściciel praw do polowań może skrócić sezon lub zacząć później.

Szwedzcy myśliwi informowani są o wydarzeniach łowieckich przez sześć magazynów, których łączny nakład wynosi 350 tysięcy miesięcznie. Największy z nich to Svensk Jakt wydawany przez Szwedzkie Stowarzyszenie dla Rozwoju Łowiectwa i Dzikiej Przyrody.

Wszystkich chętnych do poszerzenia swojej wiedzy na temat łowiectwa w Szwecji odsyłam do strony internetowej tego stowarzyszenia: www.jagareforbundet.se
02-09-2005 16:05 Piotr Gawlicki W Szwecji majważnieszym w pozyskaniu jest łoś. Pozyskuje się około 100 000 szt. rocznie, ale to już po obniżeniu limitów, bo kilka lat temu był rok ze 160 000 łosi przeznaczonych do odstrzału.
01-09-2005 20:28 pablo~ zgadzam sie z Janem Debowym sprzydala by sie informacje ile zwierzyny pozyskuje sie w danym państwie.
01-09-2005 15:38 Jan Dębowy Gratuluję pomysłu z Łowiectwem w Krajach Unii.Daje to na pewno nam możliwość porównywania jak żyją i polują inni a tym samym wyciaganie odpowiednich wniosków.Ja je mam: 1/opłaty za uprawianie łowiectwa w Finlandii i Szwecji są o wiele niższe aniżeli w Polsce (ca 50% naszych składek).Przypominam że dochody narodowe liczone na obywatela, w tych krajach są około 3x wyższe aniżeli w RP. 2/Ilość struktur organizacyjnych jest o wiele mniejsza niż w Polsce.Zwracam uwagę, że obydwa kraje są powierzchniowo rozleglejsze od nas. 3/Istnieje możliwość korespondencyjnego uczenia się a podczas egzaminów decydującą rolę odgrywają przedstawiciele Państwa. Przy kolejnych publikacjach przydałyby się jeszcze informacje o stanach zwierzyny, pozyskaniu (chociaż 3-5 najważniejszych gatunków) a także informacje, ktoczerpie pożytki z lowiectwa? Właściciel gruntu czy organizacja łowiecka?Pozdrawiam serdecznie

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.