KOŁO ŁOWIECKIE "ORĘŻ"

DO LASU Z ŁOWCZYM

Na ochronie środowiska i łowiectwie wysiłek skupiło Koło Łowieckie „Oręż" z Koszalina, realizując nowatorskie działania pod hasłem „Ochrona środowiska w działalności łowieckiej"

Na Pomorzu Środkowym wśród znakomicie działających kół łowieckich wyróżnia się Koło Łowieckie „Oręż" z Koszalina, które w 2000 roku obchodziło 40. rocznicę powstania. Osiągnięty dorobek obszernie został przedstawiony w wydanej książce i dostępny jest na stale aktualizowanej stronie internetowej www.lowiecki.pl/koszalin/orez. Warto podkreślić, że na potrzeby gospodarki łowieckiej i ochronę środowiska - myśliwi prowadzą od 1994 r. gospodarstwo rolno-łowieckie na blisko 500 ha w Garbnie koło Polanowa, które znajduje się w środku dwóch obwodów łowieckich o powierzchni ok. 12 tyś. ha. Z upraw rolnych przeznaczają rocznie ponad 400 ton paszy na dożywianie zwierzyny żyjącej w stanie wolnym. Łowczy Bronisław Kowalczuk od wielu lat precyzyjnie koordynuje wysiłki hodowlane z efektami polowań, wykazując zależność sukcesów od wcześniejszej pracy hodowlanej w łowiskach. Te argumenty już przekonały wielu sceptyków. Skarbnik Andrzej Ostrokólski opracował i opublikował model zarządzania finansami koła, który pozwala elastycznie wykorzystywać szansę i unikać zagrożeń, przy uwzględnianiu zmian w regulacjach prawnych w okresie przygotowania Polski do wstąpienia do Unii Europejskiej.

Racjonalnie prowadzona gospodarka łowiecka, ochrona środowiska i produkcja rolna w GRŁ umożliwiły zdobycie funduszy na wybudowanie w latach 1996-1998 „Strażnicy Ochrony Przyrody", jako obiektu gospodarczego i dydaktycznego. Następnie w 2002 r. wyremontowano i unowocześniono kolejny budynek z pokojami gościnnymi i zapleczem socjalnym oraz punkt skupu dziczyzny.

Ten nowoczesny zespół obiektów posiada dwie sale konferencyjne, przytulne miejsca noclegowe w 2-3-osobowych pokojach z łazienkami i zaplecze gastronomiczne dla 60 osób. Uczestnicy konferencji i szkoleń oraz myśliwi koła, a także myśliwi zagraniczni, przyjeżdżający najczęściej z Francji, Niemiec, Danii i Holandii, po udanych polowaniach na jelenie, dziki, sarny oraz lisy w pięknych lasach, odpoczywają w komfortowych warunkach. Renoma koła, organizującego polowania w dobrych łowiskach przyciąga coraz więcej myśliwych z Europy, lista chętnych wydłuża się tak, że niektórzy „spóźnialscy" muszą czekać na przyjazd nawet trzy sezony łowieckie. Rocznie z gościnności „Oręża" korzysta około 100 obcokrajowców, dla których 70 myśliwych z koła ogranicza swoją pasję łowiecką, odstępując ok. 40-50 proc. zwierzyny przewidzianej do pozyskania. Uzyskane dochody z polowań „dewizowych" w całości przeznaczane są na ochronę środowiska i zrównoważenie rosnących kosztów gospodarki łowieckiej.

„Strażnica Ochrony Przyrody" służy także jako „Szkoła Przyrody" do zajęć z edukacji ekologicznej dla młodzieży, dzieci szkolnych i przedszkolnych. Dzięki temu spełnia ważną funkcję w kształtowaniu pozytywnego stosunku ludności do łowiectwa i myśliwych oraz do ochrony środowiska, a także do uczestniczenia w minimalizowaniu szkód łowieckich w uprawach rolnych. Taka działalność znalazła również uznanie naukowców, którzy badają problemy ochrony środowiska, a zwłaszcza lasu i zwierzyny łownej. Dorobkiem współpracy w latach 1998-2004 były liczne popularnonaukowe konferencje, m.in.: „Ochrona środowiska w działalności łowieckiej", „Historia łowiectwa na Pomorzu Środkowym", „Tradycja i etyka łowiecka", „Współczesne problemy ekonomiczno-prawne łowiectwa w Polsce", „Łowiectwo w Polsce i Unii Europejskiej". Na obrady do strażnicy zawsze licznie przybywają zaproszeni goście, przedstawiciele administracji Lasów Państwowych, władz lokalnych, naukowcy i specjaliści ze stowarzyszeń ekologicznych. Szczególnie dobrze układa się współpraca z nadleśnictwami Bobolice, Manowo i Polanów, które wymagają, ale i wspomagają działania na rzecz ochrony środowiska. W uznaniu zasług w wieloletniej działalności wyróżniono KŁ „Oręż" w 1999 r. „Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej".

Koło jest otwarte na propozycje współpracy, służącej ochronie środowiska i doskonaleniu gospodarki łowieckiej, a także organizowania wspólnych konferencji i spotkań poświęconych ekologii oraz ochronie zwierzyny.

e-mail: orez_ksz@lowiecki.pl


POWRÓT