|
Statutu Polskiego Związku Łowieckiego obowiązujący od 1 stycznia 2006
|
|
DZIAŁ II
CZŁONKOWIE ZRZESZENIA, PRAWA I OBOWIĄZKI, UPRAWNIENIA DO
WYKONYWANIA POLOWANIA
Rozdział XIII
Łączenie się kół, podział oraz likwidacja koła
Oddział 1. Łączenie się kół
§ 79
Koło może w każdym czasie połączyć się z innym kołem na podstawie uchwał
walnych zgromadzeń łączących się kół.
§ 80
Uchwały o połączeniu powinny zawierać:
- oznaczenie koła przejmującego i przejmowanego;
- datę połączenia.
§ 81
Podstawę rachunkową połączenia stanowią sprawozdania finansowe łączących się kół, sporządzone na dzień połączenia.
§ 82
Połączenie wywiera skutek od chwili wpisania go do rejestru właściwego zarządu okręgowego i wykreślenia koła przejmowanego.
§ 83
Członkowie, którzy w chwili połączenia należeli do koła przejmowanego, stają się członkami koła przejmującego.
§ 84
Wskutek połączenia majątek koła przejętego przechodzi na koło przejmujące, a wierzyciele i dłużnicy koła przejmowanego stają się wierzycielami i dłużnikami koła przejmującego.
§ 85
- Niezwłocznie po podjęciu uchwał o połączeniu zamiast zarządu i komisji rewizyjnej koła przejmowanego, działa zarząd i komisja rewizyjna koła przejmującego.
- Jeżeli uchwały walnych zgromadzeń o połączeniu tak stanowią, po wpisie połączenia do rejestru, koło dokonuje niezwłocznie wyboru zarządu koła i komisji rewizyjnej.
Oddzial 2. Podział koła
§ 86
Koło może podzielić się na podstawie uchwały walnego zgromadzenia w ten sposób, że z jego wydzielonej części zostaje utworzone nowe koło.
§ 87
- Uchwała o podziale koła powinna zawierać:
- oznaczenie dotychczasowego koła i koła powstającego w wyniku podziału;
- listę członków przechodzących do nowego koła powstałą w oparciu o dobrowolne oświadczenie członków;
- zatwierdzenie sprawozdania finansowego koła i planu podziału składników majątkowych i finansowych oraz określenie procentowego udziału koła dotychczasowego i powstającego w dzielonym majątku;
- datę podziału koła.
- Koła dotychczasowe i koło powstające powinny dzierżawić lub mieć gwarancję wydzierżawienia obwodu łowieckiego.
§ 88
Niezwłocznie po podjęciu przez walne zgromadzenie uchwały o podziale koła zebranie członków przechodzących do nowego koła:
- określa liczbę członków zarządu koła i funkcję w zarządzie koła, sposób jego wyboru oraz dokonuje wyboru zarządu koła;
- dokonuje wyboru komisji rewizyjnej.
§ 89
Zarząd koła powstającego jest obowiązany w terminie 14 dni dnia od jego wyboru, wystąpić z wnioskiem do właściwego zarządu okręgowego o wpisanie koła do rejestru, a zarząd koła dotychczasowego - z wnioskiem o wpisanie do rejestru jego podziału.
§ 90
Wskutek podziału koła, na koło powstające przechodzą - z chwilą jego zarejestrowania - wynikające z planu podziału składniki majątkowe oraz prawa i zobowiązania. W tym też zakresie wierzyciele i dłużnicy dotychczasowego koła stają się wierzycielami i dłużnikami powstającego koła. Za zobowiązania powstałe przed podziałem koło dotychczasowe i powstające odpowiadają proporcjonalnie do przejętego majątku.
§ 91
Niezwłocznie po dokonaniu rejestracji o podziale koła zarząd koła zwołuje walne zgromadzenie celem podjęcia uchwał, o których mowa w § 53 pkt 1, 6, 8 i 10.
§ 92
Przy podziale koła i rejestracji koła powstającego stosuje się odpowiednio przepisy § 30.
Oddział. 3 Likwidacja koła
§ 93
Likwidacji koła dokonuje ostatni zarząd koła lub likwidatorzy powołani przez walne zgromadzenie.
§ 94
Jeżeli walne zgromadzenie nie powoła likwidatora w terminie 30 dni od dnia podjęcia uchwały o rozwiązaniu koła bądź o jego wykluczeniu ze Zrzeszenia, likwidatora powołuje właściwy zarząd okręgowy.
§ 95
Likwidatorzy koła są obowiązani:
- powiadomić niezwłocznie właściwy zarząd okręgowy o powierzeniu im likwidacji z podaniem swoich nazwisk, imion i adresów do korespondencji;
- złożyć właciwemu zarządowi okręgowemu:
a) bilans otwarcia likwidacji,
b) sprawozdanie z dokonanej likwidacji koła.
§ 96
W przypadku uchylania się przez likwidatorów od przeprowadzenia likwidacji koła albo nie zakończenia likwidacji koła w terminie 12 miesięcy od powołania likwidatora, właściwy zarząd okręgowy może odwołać likwidatorów i powołać nowych.
§ 97
- W przypadku likwidacji koła jego majątek przeznacza się na zaspokojenie zobowiązań koła. Majątek pozostały po zaspokojeniu zobowiązań koła przechodzi na cele społeczne związane z łowiectwem, oznaczone w uchwale walnego zgromadzenia.
- Jeżeli likwidator stwierdzi, że zwołane przez niego walne zgromadzenie nie może się odbyć albo nie może podjąć decyzji o przeznaczeniu majątku pozostałego po zaspokojeniu zobowiązań, informuje o tym właściwy zarząd okręgowy, który podejmuje decyzję o przeznaczeniu majątku.
|