strona główna forum dyskusyjne




























Pytał: Przemo Świerblewski
Data: 08/12/2003
Publikacja: niepublikowane
Pytanie: Czy myśliwy może wykonywać polowanie indywidualne na dziki z pomocą ułożonego w tym celu psa?

Odpowiedź:
Moja pierwsza odpowiedź byłaby, że nie może. Polowanie z psem kojarzy się większości myśliwych z polowaniami zbiorowym. Jednak literalne czytanie § 8 pkt.1 rozporządzenia o warunkach wykonywania polowania, dostępnego na http://www.lowiecki.pl/prawo/prawo_4.php pozwala wysnuć wniosek, że właściwie takie polowanie jest tym przepisem dozwolone, oczywiście tylko w zakreślonym tam okresie.

Powiem więcej można nie tylko z jednym psem, ale przecież i ...."z psami"...., bo tak stanowi przepis. Oznaczałoby to ni mniej ni więcej tylko uprawnienie do wzięcia sfory psów, których umiejetności i przydatność łowiecka nie są niczym zweryfikowane i zapolowania indywidualnie na dzika, a właściwie to również na płową. Czy są koła, które akceptują tak literalnie czytany przepis? Chyba nie i stąd moje głębokie przeświadczenie, że ten rodzaj polowania nie powinien mieć miejsca. Złe prawo trzeba starać się poprawiać lub ignorować. WZ koła miałoby w tym względzie uprawnienie, żeby polowaniu indywidualnemu z psem nadać wymiar odpowiedni do rodzaju obwodu, zwierzyny w nim występującej, umiejętności stosownych psów, etc. lub je po prostu w kole zakazać, bo wolne stosowanie cytowanego wyżej przepisu przyniesie więcej złego niż dobrego.

Więcej na ten temat na Forum pod:
http://www.lowiecki.pl/forum/read.php?f=15&i=3514&t=3514 http://www.lowiecki.pl/forum/read.php?f=15&i=4697&t=4697
http://www.lowiecki.pl/forum/read.php?f=11&i=26490&t=26490

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
Copyright(c) 2001-2018 P&H Limited Sp. z o.o.