strona główna forum dyskusyjne


























Pytał: Edward Turek
Data: 19/01/2005
Publikacja: niepublikowane
Pytanie: Czy w obecnym stanie prawnym na zgromadzeniu dot. statutu i wyboru delegatów - można w dniu 20 marca br. przeprowadzić również zebranie sprawozdawczo-wyborcze? Od 21 do 31 marca br. nie wystąpią żadne wpływy i wydatki w kole. Roczne plany łowieckie będą uzgodnione.

Odpowiedź:
Co do organizowania sprawozdawczego zgromadzenia przez zakończeniem roku sprawozdawczego, to byłoby to zbyt duże przegięcie, świadczące o niepoważnym traktowaniu zapisów statutu koła i naruszeniu statutu PZŁ, który organom koła przypisuje 5 letnia kadencję, a ta na zebraniu marcowym byłaby skrócona. To, że NRŁ skraca kadencję zjadów i organów okregowych o 5 miesięcy wbrew statutowi PZŁ, nie powinno upoważniać kół do tego samego.

Uchwał NRŁ nie obliguje kół do jej stosowania, ale obliguje ORŁ i ZO, bo takie kompetencje otrzymały te organy w statucie PZŁ. To ZO lub ORŁ powinny wystąpić do kół o zwołanie NWZ, bo tak stanowią statuty kół. Jednak ZO i ORŁ umywają ręce i pozostawiają sprawy swojemy biegowi, więc dlaczego koła mają się specjalnie sprężać?

Widzę lepsze rozwiązanie. Zwyczajne WZ sprawozdawczo wyborcze zwołać na jakiś dzień po 31 marca, ale przed planowanym zjazdem okręgowym. Na tym WZ wybrać delegatów na zjazd, którzy w zjeździe wezmą udział. Jeżeli zaś chodzi o uwagi do statutu, to można je zebrać w kole bez przeprowadzania walnego zgromadzenia i wysłać, chociaż najprawdopodobniej nie będą one miały żadnego znaczenia dla osób, którym powierzono prace nad statutem, bo zadowolenie z obecnej wersji statutu jest w organach Zrzeszenia bardzo duże.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.