strona główna forum dyskusyjne
Pytał: Bartek
Data: 15/04/2003
Publikacja: niepublikowane
Pytanie: Chciałbym się dowiedzieć jakie warunki trzeba spełnić, gdy chcemy sobie dokupić dodatkową sztukę broni. Mój dziadek ma pozwolenie, ale nie wiem czy nie musiałby robić jakichś dodatkowych badań.
Nadażyła się nam okazja kupna broni po zmarłym koledze myśliwym za bardzo korzystną cenę. Jeżeli trzeba zrobić jakieś dodatkowe badania, to ile one kosztują? Czy nowa ustawa o broni mówi coś o tym?

Odpowiedź:
Praktycznie nie ma żadnych skomplikowanych formalności i nie wchodzą w rachubę żadne badania, o ile posiada się pozwolenie na większa ilośc broni, niż rzeczywiście się posiada. Jeżeli decyzja wydana była w przeszłości i wciąż posiada się tę sama ilość broni to trzeba przeprowadić całą procedurę z badaniami włącznie. Jak ten problem jest załatwiony, to trzeba spisać umowę pomiędzy kupującym i sprzedającym, w której oprócz ceny będzie powołane pozwolenie na broń dziadka (nr, data wydania, która komenda policji), dane sprzedawanej broni i dane osoby sprzedającej, w tym podobne dane z jej pozwolenia. Od sprzedawcy wziąć również jego pozwolenie na broń (można o tym wspomnieć w umowie).
Oprócz umowy należy wspólnie ze sprzedawcą wypełnić i podpisać druk PCC-1, pobrany z urzędu skarbowego. Z umową i drukiem PCC-1 udać się do Urzędu Skarbowego właściwego dla kupującego, gdzie trzeba zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych (2% wartości broni z umowy) i uzyskać potwierdzenie z US o wpłacie. Z umową, pozwoleniem na broń sprzedającego i potwierdzeniem z US idzie się do komendy policji, pisze na miejscu podanie i dodaje wskazaną ilość znaczków skarbowych.

Powyższe informacje udziela również woj. komenda policji na telefon i można je tam zweryfikować. Trzeba zadzwonić do wydz. administracyjnego i poprosić o połączenie z sekcją pozwoleń na broń myśliwską.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
Copyright(c) 2001-2018 P&H Limited Sp. z o.o.