strona główna forum dyskusyjne
Pytał: Robert Żmuda
Data: 15/04/2003
Publikacja: niepublikowane
Pytanie: Panie Piotrze jak to w końcu jest - można zwierzynę drobną rozliczać ryczałtem czy nie? Każde koło robi inaczej. Na logikę jak ktoś jest na książce podatkowej to nie ma ryczałtu. Nasza księgowa policzyła zające,koguty i kaczki po cenach skupu i wystawiała PIT 8 c. Dlaczego skoro kasa mi nie wypłaciła rekompensaty w kole obowiązywał ryczałt 15 zł za cały sezon. Czy teraz musimy oddać kasę tym myśliwym, którzy nic nie strzelili? Sporo osób rozliczyło się już dawno z Urzędem Skarbowym, teraz dostaliśmy PIT-y, trzeba robić korekty. Czy może być dalej ryczałt na drobną? Czy to oznacza, że teraz kaczka kosztuje 15 zł i basta?

Odpowiedź:
Wyliczenie dokładne ilości pozyskanej zwierzyny drobnej i wystawienie PIT-8c jest najbardziej prawidłowym rozwiązaniem określenia dochodu z tytułu otrzymania od koła tusz strzelonego ptactwa. Dochód opodatkowany nie jest tylko dochodem pieniężnym, ale może być również dochodem w naturze.

Na wystawienie PIT-8c jest termin ustawowy, chyba do końca stycznia. Złożenie zeznania wcześniej nie jest problemem, bo cały czas można złożyć korektę, bez żadnych negatywnych skutków do dnia 30 kwietnia.

Ryczałt 15 zł. jest formą sprzedaży pozyskanego ptactwa przez koło za taką właśnie cenę. Koło zobowiązane jest wystawić na tę kwotę fakturę na myśliwego, a jeśli koło jest płatnikiem VAT, to musi naliczyć podatek VAT od tych faktur. Koło powinno się zdecydować, czy tusze sprzedaje członkom po cenie za sztukę, lub ryczałtem odpowiadającym ilościom pozyskiwanych sztuk (nie polujący nie powinni płacić tego ryczałtu) wystawiając faktury, albo traktować tusze jako dochód myśliwego z polowania i wystawiać PIT-8c.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
Copyright(c) 2001-2018 P&H Limited Sp. z o.o.