Nowa Funlandia 2005

25.06-3.07.2005r - Nowa Funlandia (Kanada) - wyprawa Krzyśka C. na czarnego niedźwiedzia.
Miejsce polowania - okolice Taylor's Brook, wzdłuż granicy z Parkiem Narodowym Gros Morne National Park, nad rzeką Humber (Nowa Funlandia). Tereny łowieckie to ponad 110 000 km2, zamieszkiwane przez niecałe 0,5 mln ludzi (żyjących niemal wyłącznie na wybrzeżu wyspy).
Cały interior pokrywają lasy, tundry, tysiące jezior, a w niezliczonych dolinach płyną czyste, pełne ryb rzeczki i potoki. Na wyspie króluje łoś (ponad 140 tys. sztuk), o bardzo dobrym trofeum (rozłoga czasem przekracza 160 cm), karibu leśne, na które wolno polować wyłącznie na N. Funlandii i czarny niedźwiedź (około 10 tys. sztuk), którego populacja jest (na równi z Wyspą Vancouver) najmocniejsza w Kanadzie, a pojedyncze osobniki dochodzą do 300 kg wagi.
To kraj myśliwych, traperów i kurczącej się garstki rybaków i wielorybników, których wygania z wyspy brak pracy i perspektyw. Ci, co zostają, żyją jak pionierzy, zdobywający niedostępne rejony północy Ameryki.
Polując tam można doświadczyć, jak mały jest człowiek wobec przyrody. Kto lubi smak prawdziwej przygody, uroki dawnych polowań, pokocha ten kraj na zawsze.